Gdy rodzice pracują, to w tym czasie dzieckiem może opiekować się babcia, niania lub można zapisać je do żłobka. Rodzice coraz częściej korzystają z ostatniego rozwiązania, przez co m.in. maluchy szybciej uczą się różnych sposobów zachowań oraz łatwiej komunikują się z rówieśnikami. Dowiedz się więcej o tym, jakie zajęcia mają zapisane do żłobka dzieci oraz jak konkretnie wygląda opieka nad dzieckiem w placówce.

Dziecko a żłobek – czemu warto posłać malucha do żłobka? Rozwój i oferta

Większość żłobków umożliwia zapisanie do placówki dzieci od 6 miesiąca do 3 roku życia. To świetne rozwiązanie dla rodziców, według których babcia lub niania to raczej mniej odpowiednie rozwiązania niż tego typu placówka dla malucha. Warto podkreślić, że żłobek, podobnie jak przedszkole, ma pozytywny wpływ na rozwój dziecka, które rozwija się poprzez obserwacje innych dzieci i np. szybciej uczy się różnych sposobów zachowań, rozwija z nimi komunikację oraz uczy się, w jaki sposób nawiązywać relacje. Ponadto, warto podkreślić, że żłobek (tak jak np. Niepubliczny żłobek „Elfik” z Sosnowca) to nie tylko opieka nad dzieckiem, ale również bogata oferta zajęć umożliwiających naukę przez zabawę zawierających m.in. zabawy ogólnorozwojowe, elementy gimnastyki, zajęcia manipulacyjno-konstrukcyjne, ćwiczenia logopedyczne itp.  Do tego dochodzi nauka zachowań z zakresu higieny osobistej oraz na życzenie rodziców – trening nocnikowania. 

Maluch w żłobku – opieka nad dzieckiem, jedzenie i inne kwestie 

Warto również podkreślić, że zajęcia w żłobku prowadzone są w małych grupach. Każda z opiekunek ma pod swoją opieką nie więcej niż 5 dzieci do 1 roku życia. Tym samym opiekunka dla dziecka jest bliską maluchowi osobą, która zwraca uwagę na jego potrzeby oraz organizuje jego pobyt w placówce w taki sposób, by był dopasowany do wieku, stopnia rozwoju i predyspozycji. Dziecko dzięki temu może rozwijać się intelektualnie, emocjonalnie, społecznie oraz fizycznie. Żłobek to również miejsce, w którym maluch poznaje nowe smaki. Warto je posłać do takiej placówki, gdyż dieta jest tam urozmaicona, nielimitowana i zdrowa, a apetyt nawet niejadka, rośnie w miarę patrzenia jak z uśmiechem jedzą także jego rówieśnicy. Żłobek to dobre rozwiązanie dla rodziców, którzy chcą zapewnić dziecku najlepsze warunki do rozwoju, w których dziecko będzie bezpieczne, podczas gdy oni będą wypełniali swoje obowiązki. Warto zatem posłać dziecko do żłobka, gdyż jest to dla niego przede wszystkim doskonałe miejsce do rozwoju.

[avg] ([per]) [total] vote[s]