Nadejście każdej zimy to nie tylko radość ze śniegu i wypoczynek w czasie przerwy świątecznej lub ferii. To również stawianie czoła problemowi smogu, o którym mówi się z roku na rok coraz częściej, dzięki czemu świadomość społeczeństwa na temat zagrożeń wynikających z zanieczyszczonego powietrza się zwiększa. Wiemy zatem, jak chronić siebie i swoich bliskich – jednym ze sposobów jest wstawienie oczyszczacza powietrza do mieszkania. Czy warto go również umieścić w pokoju dziecięcym?

Wpływ zanieczyszczonego powietrza na dziecko

Z pewnością w czasie dużego smogu w mieście słyszałeś ostrzeżenia, aby przebywania na świeżym powietrzu unikały przede wszystkim dzieci. Wynika to z kilku czynników, o których warto wspomnieć. Maluchy są bowiem w większym stopniu narażone na skutki działania smogu – pobierają większe ilości powietrza w przeliczeniu na masę ciała, a zatem przyjmują także dużo więcej zanieczyszczeń, które przedostają się do krwiobiegu, niż dorośli. Dodatkowo dzieci nie mają jeszcze w pełni rozwiniętego systemu odpornościowego, a więc są bardziej podatne na zachorowania – nie musimy chyba nikomu przypominać, że smog potrafi powodować zapalenia płuc i oskrzeli, może się również przyczynić do rozwoju nowotworów układu oddechowego. Dlatego też warto chronić dzieci najlepiej jak się da – na zewnątrz zakładając im maski antysmogowe, a w mieszkaniu, korzystając z oczyszczaczy powietrza.

Czy warto kupić oczyszczacz powietrza do dziecięcego pokoju2.jpg

Oczyszczacz powietrza do pokoju dziecka – jaki wybrać?

Oczyszczacz powietrza do biura czy salonu będzie się różnił od tego, który powinieneś wybrać do pokoju dziecięcego. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na znajdujące się w urządzeniu filtry. Najskuteczniejszym połączeniem w walce ze smokiem okazuje się zestawienie filtra węglowego oraz HEPA. Ten pierwszy będzie odpowiedzialny za zanieczyszczenia, drugi zaś poradzi sobie z pyłkami, kurzem i sierścią, a więc najpopularniejszymi alergenami, a więc jednocześnie ochroni Twoje dziecko przed innymi dolegliwościami. Dodatkowo warto, aby oczyszczacz powietrza do pokoju dziecięcego posiadał też funkcję jonizacji.

Zwróć też uwagę na wydajność wybranego oczyszczacza powietrza – zazwyczaj mierzona jest ona w m2, dzięki temu możesz dopasować urządzenie do wielkości pokoju. Oczyszczać powinien także posiadać tryb pracy cichej, który będziesz mógł uruchomić w nocy, aby jednocześnie móc chronić swoje pociechy przed zanieczyszczeniami, ale i gwarantować im spokojny sen.

Czy warto kupić oczyszczacz powietrza do dziecięcego pokoju3.jpg

Oczyszczacz z nawilżaczem?

Na rynku dostępne są także oczyszczacze powietrza z funkcją nawilżania – dzięki temu nie musisz kupować dwóch urządzeń, które by przecież hałasowały i pobierały 2 razy więcej prądu, a zamiast tego możesz je zastąpić jednym. Pamiętaj, że odpowiednie nawilżenie powietrza to 40-60% i jest to bardzo ważne, aby zadbać o zdrowie nie tylko najmłodszych, ale i starszych członków rodziny – suche powietrze prowadzi bowiem do wielu problemów zdrowotnych i jest też szkodliwe dla mebli i wyposażenia domu.

[avg] ([per]) [total] vote[s]