Zgodnie z polskim prawem, właściciel każdego pojazdu mechanicznego, który porusza się po drodze, musi mieć wykupione ubezpieczenie OC. Jeśli ma taką wolę, może także wykupić polisę Auto Casco (AC), jednak nie ma takiego obowiązku. Wiele osób decyduje się na tę dodatkową formę ubezpieczenia. Jednak, czy warto w nią inwestować? Postaramy się znaleźć odpowiedź na to pytanie.

Kto powinien się zdecydować na wykupienie AC?

Polisa Auto Casco jest świetnym rozwiązaniem dla wszystkich posiadaczy pojazdu, którym zależy na większym pakiecie świadczeń i kompleksowej ochronie auta. Z tego względu, najczęściej zaleca się jej wykupienie kierowcom nowych samochodów oraz aut pochodzących od luksusowych marek. Ale to nie wszystkie przypadki.

AC powinni wykupić także posiadacze auta kupionego na kredyt. Wszystko dlatego, że w przypadku jego kradzieży polisa może ochronić właściciela przed koniecznością spłaty rat za pojazd. Polisa AC może okazać się zbawienna także dla tych, którzy dużo podróżują swoim pojazdem, gdyż w przypadku kolizji lub holowania samochodu odszkodowanie z AC zrekompensuje znaczną część powstałych kosztów – radzi ekspert reprezentujący firmę ALIEN Ubezpieczenia.

Innym przykładem są tzw. pechowi kierowcy, którzy mają tendencje do uczestniczenia w niegroźnych lecz nieprzyjemnych w skutkach drogowych incydentach. Jeśli często zdarza się wam obetrzeć samochód, zarysować auto sąsiada lub wjechać w inne auto w korku, to polisa AC będzie dla was dużym wsparciem finansowym, redukującym koszty napraw.

Na co zwrócić uwagę przed wykupieniem AC?

Podczas kupowania polisy Auto Casco trzeba wziąć pod uwagę głównie własne potrzeby i preferencje. Pamiętajcie, że idealne AC to takie, które w pełni odpowiada na konkretne oczekiwania kierowcy.

Musicie wiedzieć, że ubezpieczenie OC, AC i zakres ochrony proponowany przez danego ubezpieczyciela są określone w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU). Ten dokument trzeba obowiązkowo przeanalizować przed podpisaniem umowy, gdyż znajduje się w nim niezwykle istotna lista wykluczeń informująca, w jakich wypadkach ubezpieczyciel nie wypłaci ci świadczeń.

Jeśli natomiast często podróżujesz samochodem za granicę lub planujesz wakacje w innym kraju, na które dojedziesz własnym pojazdem, zdecyduj się na ubezpieczenie działające na całym terenie Europy. Taka polisa AC da ci poczucie bezpieczeństwa bez względu na miejsce, w którym się znajdziesz. To bardzo wygodna opcja, dzięki której przebywając poza Polską nie będziesz się stresował w czasie jazdy samochodem.