Ozonowanie to skuteczna i coraz częściej stosowana metoda dezynfekcji. Korzystamy z niej m.in. w domach i mieszkaniach, aby pozbyć się z naszego otoczenia szkodliwych drobnoustrojów, czyli bakterii i wirusów, a także innych mikroorganizmów. Korzystanie z ozonatora musi odbywać się z przestrzeganiem zasad bezpieczeństwa. Czy ozon szkodzi zwierzętom? Jak zabezpieczyć się przed skutkami ubocznymi ozonowania?

Ozon jako środek dezynfekujący

Popularność ozonatorów w ostatnich latach znacząco wzrosła, co ma związek m.in. z zapobieganiem rozprzestrzenianiu się zakażeń wirusem SARS-CoV-2. Z ozonatorów można korzystać w przestrzeni mieszkalnej, a także obiektach użyteczności publicznej, dlatego warto dowiedzieć się więcej o działaniu ozonu i jego wpływie na zdrowie ludzi oraz zwierząt.

Ozon to alotropowa forma tlenu, która wykazuje działanie antyseptyczne. Z tego względu skutecznie unicestwia różnego rodzaju mikroorganizmy m.in. wirusy, bakterie, grzyby, a także pasożyty w formie wegetatywnej i przetrwalnikowej. Dzięki ozonatorom możemy usunąć drobnoustroje z powietrza, mających z nim styczność powierzchni, a także wody i żywności, jednak emitowany przez urządzenie ozon w toksyczny sposób wpływa na organizm człowieka oraz zwierząt. Aby uniknąć zagrożenia, trzeba przestrzegać zasad korzystania z ozonatorów, a także wybierać firmy zajmujące się ozonowaniem, które mają odpowiednie doświadczenie i wiedzę niezbędną do obsługi generatorów ozonu.

Nie mniej ważna jest jakość ozonatora. Na rynku dostępnych jest wiele profesjonalnych urządzeń oraz ozonatorów, które nie spełniają żadnych norm, co sprawia, że nie mamy należytej kontroli nad ich działaniem. Korzystanie z takich urządzeń może być nie tylko niebezpieczne, ale także mało efektywne. Wysokiej jakości ozonatory dostępne są m.in. w ofercie firmy Klimawent. Kupując nowoczesny, atestowany ozonator, który spełnia rygorystyczne normy jakości, zyskujemy pewność, że prawidłowe korzystanie z urządzenia, przyniesie oczekiwane efekty.

Wpływ ozonowania na ludzi, zwierzęta i rośliny

Jak już zostało wspomniane, ozon ma działanie drażniące i może doprowadzić do poważnego zatrucia organizmu. Z tego względu w ozonowanych pomieszczeniach nie mogą przebywać ludzie. To samo tyczy się zwierząt domowych – psy, koty, gryzonie, ptaki i inni domowi pupile, a także mieszkańcy akwariów, muszą opuścić pomieszczenie na czas ozonowania. Z ozonowanych pomieszczeń trzeba także wynieść rośliny, bo i one mogą ucierpieć na skutek kontaktu z emitowanym przez generatory ozonu trójatomowym tlenem. Powinniśmy o tym wiedzieć, chcąc samodzielnie korzystać z ozonatorów oraz decydując się na usługi firm, które zajmują się ozonowaniem. Niestety, nie każdy „fachowiec” nas o tym poinformuje, co może doprowadzić do poważnych kłopotów.

Podsumowując, stosowane w odpowiedni sposób ozonatory to sposób na przebywanie w higienicznie czystych pomieszczeniach oraz ograniczenie ryzyka rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych. Są one wykorzystywane do dezynfekcji m.in. w schroniskach dla zwierząt, hodowlach psów i kotów, gospodarstwach rolnych, a także znajdują zastosowanie w gabinetach weterynaryjnych, jednak przed włączeniem ozonatora, dezynfekowane pomieszczenia muszą zostać opuszczone przez zwierzęta i ich opiekunów.

Rate this post