Dom stoi, teraz musimy go wykończyć. Malowanie ścian, kładzenie podłogi, dobór mebli i dodatków – same przyjemności. Co to dla nas? Dobry gust, świadomość, czego się chce – i mieszkanie urządzone. Na pewno? Czy to, że wiemy, jakie kolory mają pokrywać nasze ściany, jakie meble czy dodatki nam się podobają, wystarczy do stworzenia eleganckiego, estetycznego, harmonijnego wnętrza? Może dobrym pomysłem jest zaangażowanie specjalisty, jakim jest architekt wnętrz? Spójrzmy na różnego typu programy telewizyjne, jak występujący w nich projektanci potrafią z nieciekawego, małego pokoju zrobić zachwycające pomieszczenie – znacznie większe i bardziej eleganckie…

Zatem po co nam architekt wnętrz?

Aby wnętrza wychodziły naprzeciw naszym potrzebom

Architekt wnętrz zanim przystąpi do projektowania naszych pomieszczeń przeprowadzi z nami rozmowę o tym, co lubimy, a czego nie, czy mamy pomysły na aranżację poszczególnych pokoi czy zostawiamy to w jego gestii, co będziemy w nich robić. Śmiałe mówienie o podobających nam się rozwiązaniach, aktywne uczestnictwo w projektowaniu wnętrz zapewni urządzenie ich zgodnie z naszymi potrzebami oraz estetycznymi gustami.

Aby nadać pomieszczeniom styl

Architekt wnętrz jest także gwarantem stylowości i elegancji naszych pomieszczeń. Zadba on, by umeblowanie, kolorystyka ścian i sufitu oraz materiały wykończeniowe komponowały się z wybranym przez nas wystrojem, podkreślając jego charakter oraz budując harmonijną całość. Uwzględnione przez niego nasze pomysły na stylizację poszczególnych pokoi, jego wiedza, doświadczenie, a także dobry smak pozwolą stworzyć dom, który będzie zachwycał przez wiele lat.

Aby nadać użyteczności

Architekt wnętrz zapewni nam nie tylko odpowiedni wygląd pomieszczeń, ale zadba też o ich funkcjonalność i wygodę w użytkowaniu. Pokoje przez niego zaprojektowane będą bowiem idealnie dopasowane do naszych potrzeb. W zależności od funkcji poszczególnych pomieszczeń, architekt wnętrz zadba m.in. o ich odpowiednie oświetlenie, użycie w nich właściwych materiałów wykończeniowych – trwałych, łatwych w czyszczeniu i niepodatnych na uszkodzenia mechaniczne i wilgotność.

Aby uniknąć pomyłek

Architekt wnętrz dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu pomoże nam ustrzec się zatem przed błędnym zestawieniem elementów wykończeniowych i niewłaściwym doborem mebli  czy wyposażenia. Dzięki temu wydatek, jakim jest zatrudnienie go zwróci się bardzo szybko. Dlaczego? Bowiem sami urządzając dom, popełniamy często pomyłki w aranżacji, skutkujące tym, że samodzielnie zaprojektowane pomieszczenia wyglądają nieestetycznie i nieharmonijnie. Przykładowo, umieszczamy w nim niedopasowane, zbyt krzykliwe dodatki czy kolory ścian, źle dobieramy meble lub sposób wykończenia (np. używamy niedostosowanych do stylizacji pokoju materiałów wykończeniowych) czy nieodpowiednio oświetlamy wnętrza. Widząc niesatysfakcjonujący nas efekt naszych starań, musimy poprawiać swoje błędy lub zatrudnić do tego specjalistę. Obie te czynności wiążą się oczywiście z dalszymi wydatkami. Do takich kosztownych pomyłek nie dopuści natomiast architekt wnętrz, który w projekcie określi, jakie materiały mają być użyte oraz, co i gdzie powinno być umieszczone.

Architekt wnętrz to w Polsce wciąż zawód cieszący się małym popytem. Sądzimy bowiem, że planowanie wystroju wnętrz to luksus, na który mogą sobie pozwolić bogacze. Jednakże zatrudnienie projektanta wnętrz nie jest zbyt dużym wydatkiem, patrząc na koszty budowy całego domu czy generalnego remontu. Przynosi natomiast wiele korzyści, które wskazano powyżej. Co najważniejsze, zwalnia nas z obowiązku samodzielnego troszczenia się o każdy szczegół aranżacji naszego domu.

Rate this post