Pompy ciepła są uważane z jeden z najbardziej ekologicznych sposobów na pozyskiwanie energii niezbędnej do funkcjonowania domu jednorodzinnego. Ich działanie wiąże się jedynie z niewielkim zużyciem prądu, który za sprawą rozwoju fotowoltaiki może być dostarczany z równie przyjaznych środowisku i tanich w użytkowaniu paneli PV. Nawet przy zakupie prądu sieciowego używanie pomp ciepła jest jednak tańsze, a one same oferują dodatkowe możliwości.

Jak działają pompy ciepła i jakie są ich najpopularniejsze rodzaje?

Pompy ciepła pracują dzięki wykorzystywaniu energii zgromadzonej w otoczeniu. W zależności od swego rodzaju mogą czerpać ciepło z gruntu, który poniżej tzw. głębokości przemarzania ma zawsze dodatnią temperaturę, a także z wody. Możliwe jest również odbieranie ciepła z powietrza, którego temperatura jedynie przez krótki okres spada poniżej wartości gwarantującej właściwą wydajność cieplną. Rodzaj pompy ciepła zależy od źródła, które stanowi dla niej rezerwuar energii. Przez wiele lat największą popularnością cieszyły się gruntowe pompy ciepła, które wymagały jednak montażu rozległego wymiennika, zakopywanego na odpowiedniej głębokości lub sond umieszczanych w przygotowywanych odwiertach. Obecnie rośnie zainteresowanie pompami powietrznymi, które nierzadko mogą pracować także z odwróconym obiegiem jako klimatyzatory. Choć ich ograniczeniem jest fakt, że przez pewien okres wymagają obecności dodatkowego źródła ciepła, to wielką zaletą jest uniknięcie kosztów związanych z budową wymiennika gruntowego.

Ciepła woda użytkowa a działanie pomp ciepła

Pompy ciepła nadają się nie tylko do ogrzewania budynku, lecz także w przypadku odpowiednio dostosowanych modeli, do jego chłodzenia. Właściwie dobrane i fachowo podłączone mogą też być stosowane do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Dzięki korzystaniu z usług doświadczonego instalatora, np. specjalizującej się w obsłudze pomp ciepła oraz klimatyzacji i wentylacji firmie MK KlimaGut z Proszowic, system tego rodzaju może gwarantować wysoką efektywność przy niskich kosztach działania. Wykorzystanie pomp ciepła do podgrzewania wody nie stanowi na ogół problemu ze względu na to, że są one przystosowane do osiągania temperatur z zakresu 35–55°C idealnych dla ogrzewania płaszczyznowego. Zalecany poziom 45–55°C dla c.w.u. mieści się więc w przedziale dostępnych parametrów. Pompy ciepła przeznaczone do podgrzewania ciepłej wody użytkowej to urządzenia powietrzne, ich budowa odbiega jednak od schematu znanego z pomp stosowanych do ogrzewania. W tym przypadku na ogół w jednej obudowie mieści się zasobnik pojemnościowy oraz sprężarkowy układ chłodniczy, choć istnieją także pompy podłączane do zewnętrznych zbiorników. Powietrze zużywane przez pompę jest też czerpane z wnętrza budynku, a nie z jego otoczenia.