Jeszcze jakiś czas temu kominki kojarzyły nam się wyłącznie z niewielkimi, charakterystycznymi piecykami, w którym pali się drewnem po to, żeby ocieplić pomieszczenie – ogrzać w sposób dosłowny i ogrzać wizualnie. Dziś do wyboru mamy też kominki gazowe, kominki elektryczne, czy wkłady kominkowe i piecyki na pellet. Wciąż jednak kominki opalane drewnem interesują nas najbardziej. Czy palenie w kominku drewnem jest ekologiczne? – Sprawdźmy, co mówią fachowcy.

Wyłącznie dobre drewno ze sprawdzonych źródeł

Palenie drewnem jest ekologiczne, ale pod pewnymi warunkami. Zacznijmy od samego materiału opałowego. Fachowcy zalecają, by do palenia w kominku wybierać wyłącznie drewno z drzew liściastych. Jako najlepsze wymienia się kilka gatunków drzew (prezentujemy pięć z nich alfabetycznie, wymieniając charakterystyczne zalety):

  • brzoza – łatwo się pali, ma równy płomień,
  • buk – charakteryzuje się wysoką kalorycznością, pali się długo,
  • dąb – również wysokokaloryczny, podczas powolnego spalania wydziela przyjemny zapach,
  • grab – wysokokaloryczny, z niewielką zawartością kory, pali się wolno,
  • olcha – o średniej wartości opałowej, wydziela przyjemny zapach.

Pamiętajmy przy tym, że nie tylko gatunek ma znaczenie. By zyskać jak największą wartość opałową drewna, powinno być ono sezonowane od roku do minimum dwóch lat. Po sezonowaniu drewno ma optymalną wilgotność (zaleca się, by było to poniżej 20%). Jeśli nie mamy możliwości sami sezonować drewna, koniecznie kupujmy je wyłącznie w sprawdzonych źródłach!

Nowoczesny kominek na drewno i właściwy sposób rozpalania

Palenie dobrej jakości drewnem będzie ekologiczne pod warunkiem, że sam kominek jest ekologiczny. Jak mówią nam przedstawiciele firmy INTEBO z Limanowej, zdecydowanie warto stawiać na kominki o nowoczesnej konstrukcji z wysoką wydajnością grzewczą. Wybór kominków o nowoczesnej konstrukcji wcale nie oznacza, że musimy kupić kominek w stylu industrialnym, bo to dziś w modzie, czy minimalistyczne urządzenie grzewcze. Na rynku nie brakuje też kominków o nowoczesnej konstrukcji, ale w tradycyjnym stylu.

Wiemy już, że potrzebujemy po prostu dobrego drewna i dobrego kominka. Na koniec dodajmy, że by móc mówić o naprawdę ekologicznym paleniu naszym dobrym drewnem w naszym dobrym kominku, musimy znać najważniejsze zasady, jak to właściwie robić. Pamiętajmy przede wszystkim, by drewno w kominku rozpalać od góry. Na dnie paleniska najlepiej ułożyć kilka rozłupanych polan twardego drewna, na nich drobno posiekane drewno, które będzie podpałką. Między polanami należy zostawić przestrzeń, by zapewnić swobodny dopływ powietrza.

Rate this post