Lato to okres wzmożonej aktywności owadów. Ich specyfika sprawia, że postrzega się je w kategoriach uporczywych szkodników, których nie da się wyeliminować z letniego krajobrazu. Na ratunek przychodzą moskitiery, których montaż i budowa jest niezwykle prosta. Odpowiednio dobrana potrafi stanowić świetną ochronę nie tylko przed robakami próbującymi dostać się do domu, ale także drobnymi pyłkami i zanieczyszczeniami.

Moskitiera – charakterystyka i montaż

Moskitierą nazywa się element ochronny wykonany z siatki i odpowiedniego wyprofilowania, które ułatwia montaż. Można je zakładać w drzwiach, jednak znacznie częściej występują w oknach. Moskitiery różnią się między sobą rozstawem i grubością oczek. Im sieć jest drobniejsza, tym większa ochrona przed niechcianymi insektami, takimi jak muchy, komary i pająki.

Wyróżnia się dwa rodzaje moskitier okiennych – rolowane oraz ramkowe. Pierwsze rozwiązanie posiada mechanizm sprężynowy, pozwalający na szybkie rozwinięcie lub zwinięcie siatki do kasety. Po rozwinięciu siatka mocowana jest do listwy hakowej lub zaczepów znajdujących się w prowadnicy. Z kolei moskitiery ramkowe są montowane w bardzo prosty i bezinwazyjny sposób, czyli za pomocą uchwytów obrotowych, dzięki którym możliwy jest  ich szybki demontaż po sezonie.

Założenie moskitiery nie wymaga wiercenia otworów w ramie okiennej. Przytwierdza się ją do ramy okiennej za pomocą specjalnych ruchomych zaczepów, które nie naruszają struktury okna. Dzięki takiemu sposobowi mocowania moskitiera okienna stanowi skuteczną ochronę przed insektami w upalne dni, a jednocześnie jest łatwa w demontażu zimą lub w czasie wiosennych porządków.

Moskitiera nie wymaga skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Aby służyła przez dłuższy czas, warto ją jednak demontować przed zimą i regularnie myć. Do czyszczenia wystarczy letnia woda z płynem do mycia naczyń.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Moskitiery z reguły produkowane są na wymiar. Przed zakupem warto jest dokładnie zmierzyć swoje okna. Wymiarami niezbędnymi są wysokość i szerokość każdego skrzydła wraz z ramą. Dzięki dokładnym pomiarom możliwe będzie zamówienie moskitiery w odpowiednim rozmiarze.

Moskitiery można montować zarówno w oknach rozwieralnych, jak i rozwieralno – uchylnych. Czyni to z nich rozwiązanie uniwersalne i idealne. Klient ma możliwość dobrania jej grubości, gęstości oczek lub koloru ramek okiennych. Na specjalne zamówienie możliwe jest także wykonanie moskitiery do drzwi tarasowych. Jest ona montowana na specjalnych wspornikach, które przedłużają jej trwałość i nadają sztywności – wyjaśnia pracownik firmy Lechrol, specjalizującej się w montażu rolet, żaluzji oraz moskitier.

Moskitiery pozwalają na wyeliminowanie z domu uciążliwych insektów. Dzięki nim możliwe jest spędzanie letnich nocy bez akompaniamentu komarów lub much. To niewielki wydatek, jednak mogący znacząco odmienić codzienne życie mieszkańców.

Rate this post