Zanim wynaleziono żaluzje i rolety, przed słońcem i wścibskimi spojrzeniami osób postronnych chroniły okiennice, pełniące zresztą też wiele innych funkcji. Z czasem zostały wyparte przez nowocześniejsze rozwiązania, niektórzy wręcz postrzegali je jako element architektoniczny nieco trącący myszką. A jak jest obecnie? Czy współcześni inwestorzy biorą pod uwagę montaż okiennic w stawianych przez siebie budynkach?

Wszystko wskazuje na to, że tak. Okiennice wracają do łask, a przyczyn tego zjawiska należy upatrywać zasadniczo na dwóch płaszczyznach. Po pierwsze, wraca moda na pałacyki i dworki, a także domy utrzymane w stylu rustykalnym. Trudno sobie wyobrazić zaś taką stylizację bez odpowiedniej oprawy okien, które stanowią wszak jeden z najważniejszych elementów widocznych z zewnątrz budynku.

Drugim powodem jest fakt, że Polacy znacznie częściej niż kiedyś odbywają zagraniczne podróże. Okiennice zaś w wielu krajach do dziś cieszą się niesłabnącą popularnością, będąc niezwykle istotnym czynnikiem w kreowaniu wyjątkowego charakteru tamtejszych krajobrazów.

Wiele osób przywozi z wojaży wspomnienia malowniczych domów i próbuje odtworzyć ich klimat między innymi właśnie dzięki okiennicom – dowiadujemy się w produkującej je firmie MUSZYŃSCY ze Stargardu.

Nowoczesne rozwiązania

Choć obecnie na rynku pojawiają się także te wykonane z plastiku czy aluminium, to zdecydowanie najchętniej wybierane są okiennice drewniane. Decyduje o tym nie tylko niższa cena, ale też fakt, że w nakreślonych powyżej kontekstach sprawdzają się najlepiej, podczas gdy metal i PCV odnajdą się raczej na ultranowoczesnych fasadach.

Nic nie stoi też oczywiście na przeszkodzie, by modernistyczną bryłę budynku ozdobić okiennicami z drewna. Materiał ten wszak można formować na wiele różnych sposobów, a same okiennice tworzyć w kształcie zarówno tradycyjnym, jak i nawet futurystycznym, zastępując ponadto te klasycznie rozwierane np. mechanizmem przesuwnym czy harmonijkowym.

Zalety okiennic

Uniwersalność okiennic niewątpliwie sprzyja temu, że moda na nie powraca. Nie można też jednak zapominać o ich czysto praktycznym aspekcie, również docenianym przez wielu inwestorów. Okiennice chronią mianowicie przed nadmiernym nasłonecznieniem zarówno wnętrza, jak i same ramy okienne, w zimie zaś poprawiają parametry termoizolacyjne okien. Zabezpieczają ponadto przed wiatrem i deszczem, co w dużej mierze pozwala odsunąć w czasie konieczność mycia szyb, jak również stanowią dodatkową barierę dla potencjalnych włamywaczy.

[avg] ([per]) [total] vote[s]