Choć trendy w wykończeniu wnętrz wciąż się zmieniają i ewoluują, drewniane podłogi nigdy nie wyjdą z mody i zawsze będą miały swoich zwolenników. Drewno jak każdy materiał nie jest niezniszczalne. Na drewnianej podłodze z czasem pojawiają się ślady użytkowania, mogą pojawić się też uszkodzenia, ubytki, przebarwienia itd. Kiedy renowacja drewnianej podłogi się opłaca, a kiedy lepiej postawić na montaż nowej?

Chłodne kalkulacje, a może jednak niekoniecznie?

Odpowiedź na nasze pytanie we wstępnej wersji jest pozornie prosta: renowacja podłogi drewnianej opłaca się bardziej niż montaż nowej wtedy, gdy za renowację zapłacimy mniej. W chłodnych kalkulacjach musimy jednak koniecznie wziąć pod uwagę jeden ważny warunek. Podłoga musi zachować swoją jakość i klasę. Nie porównujmy np. kosztów renowacji podłogi z drewna dębowego z kosztami ułożenia nowej podłogi z drewna sosnowego. Zróbmy rozpoznanie, zorientujmy się w usługach typu renowacja podłogi; z drugiej strony zapoznajmy się z kosztami układania nowych podłóg (wliczając w to koszty materiałów). A jeśli wciąż mamy wątpliwości, podpytajmy specjalistów, skonsultujmy się z branżowymi fachowcami.

I jeszcze jedno: jeśli podłoga jest dla nas w jakiś sposób wyjątkowa, szczególnie ją za coś cenimy, z założenia spróbujmy postawić na renowację. To się nam opłaci, bo tak naprawdę zysk to przecież nie tylko pieniądz.

Renowacja podłóg drewnianych w praktyce

Ile będzie kosztowała renowacja drewnianej podłogi, najlepiej ocenią oczywiście fachowcy, którzy zajmują się tym na co dzień. Wszystko zależy oczywiście od powierzchni, od rodzaju drewna, defektów, ubytków, rodzaju śladów użytkowania itd.

Podpytaliśmy jednak ogólnie o podstawy renowacji drewnianej podłogi specjalistów z firmy Profi-Parkiet z Warszawy. Dowiedzieliśmy się, że praktycznie żadna renowacja nie obejdzie się bez szlifierki do parkietu, która oczyści i wstępnie wygładzi powierzchnię. Jej uzupełnieniem będzie szlifierka krawędziowa, która dotrze to trudno dostępnych miejsc. Do idealnego wygładzenia podłogi użyjemy w dalszym etapie prac polerki, która pozwoli usunąć nawet delikatne rysy. Jeśli w podłodze drewnianej są ubytki, trzeba je wypełnić, korzystając ze specjalistycznych środków. Tu trzymamy się wskazówek producenta. Kolejne etapy renowacji podłogi drewnianej to już po prostu odpowiednie oczyszczenie, a następnie lakierowanie lub olejowanie podłogi. Dalej już tylko musimy o nią właściwie dbać. Dlaczego owe podstawy tu opisujemy? – Ponieważ zakładamy, że być może kogoś z naszych czytelników zainteresuje opcja samodzielnego przeprowadzenia renowacji podłogi. 

Rate this post