W Polsce nadal wielu ludzi głęboko wierzy, że jeżeli stawiać dom, to tylko murowany wykonany w tradycyjnej technologii. Jednak powoli do świadomości Polaków zaczynają się przebijać głosy o korzyściach płynących ze stosowania alternatywnych technologii. W niniejszym artykule postanowiliśmy sprawdzić, czy całoroczny dom modułowy to dobra alternatywa dla tradycyjnych budynków?

Czas budowy

Postawienie domu murowanego w tradycyjnej technologii trzeba dobrze zaplanować, a sam proces realizacji inwestycji rozłożyć na długie miesiące. Wynika to z wysokich nakładów finansowych, jakie są potrzebne do ukończenia budowy, ale przede wszystkim wymuszają to wymogi technologiczne. Dla wielu osób są to parametry nie do zaakceptowania, dlatego szukają oni rozwiązań alternatywnych. Całoroczny dom modułowy może być jedną z nich. 

Zapytaliśmy pracownika firmy Modular System, która specjalizuje się w produkcji mobilnych modułów kontenerowych o to, jakie przewagi ma dom modułowy nad konstrukcją wykonaną w tradycyjnej technologii? Powiedział nam, że głównie chodzi o czas budowy, a co za tym idzie oszczędności. Mało kogo jest stać na to, aby postawić dom za gotówkę i wielu Polaków musi posiłkować się finansowaniem z banku. Bank z kolei nalicza odsetki już od pierwszego dnia, od kiedy został uruchomiony kredyt i jest to niezależne od tego, czy dom już stoi, czy dopiero zaczynamy budowę. Co za tym idzie, im dłużej trwa budowa, tym więcej odsetek zapłacimy, a przecież trzeba pamiętać, że trzeba gdzieś mieszkać – w efekcie, zanim dom nie zostanie ukończony, to taka rodzina ponosi podwójne koszty mieszkania. Domy modułowe są gotowe do zamieszkania w maksimum trzy miesiące od dnia złożenia zamówienia. To z kolei sprawia, że szybciej możemy się tam przenieść i to przynosi nam realne oszczędności.

Warto również zaznaczyć, że domy modułowe przystosowane do tego, aby mieszkać w niech przez cały rok, cechują się doskonałą energooszczędnością. Wykonane są w takiej technologii, która pozwala zaoszczędzić maksimum energii. Wynika to głównie z faktu, że nie ma potrzeby nagrzewania konstrukcji. W tradycyjnym budownictwie musimy liczyć się z tym, że jeżeli dom ulegnie wychłodzeniu, to najpierw musimy ogrzać mury i dopiero potem możemy liczyć na to, że w domu będzie ciepło. Domy modułowe nie nastręczają tego problemu, ponieważ my nagrzewamy powietrze w domu. W ten sposób już po kilku minutach od uruchomienia ogrzewania w domu będzie ciepło.

Rate this post