Tak, ale tylko w niektórych przypadkach. Wiele jest zależne od umieszczenia posesji względem pozostałej infrastruktury oraz rodzaju samej zabudowy. W niektórych przypadkach, gdy budynek jest wpisany np. do krajowego rejestru zabytków, niezbędne jest uzyskanie zgody konserwatora zabytków. Jednakże w większości przypadku są to po prostu formalności związane z zachowaniem bezpieczeństwa, które zostałoby obniżone w wyniku budowy.

Budowa ogrodzenia od strony formalnej – co trzeba wiedzieć?

Na początku należy zaznaczyć, że w znacznej większości przypadków żadne pozwolenia nie są wymagane. Należy jednak pamiętać, że grodząc swoją posesję, musimy pamiętać o jej granicach. Jeśli chcemy zbudować ogrodzenie idealnie na osi podziału dwóch parceli, to przed rozpoczęciem prac powinniśmy uzyskać zgodę sąsiada. W innym przypadku może dojść do zatargu, którego efektem będzie sprawa sądowa i rozbiórka ogrodzenia.

No dobrze, to kiedy musimy zgłosić budowę ogrodzenia? Np. wtedy, gdy jego wysokość maksymalna wynosi ponad 2,2 m. W takim przypadku musimy zgłosić się do urzędu w starostwie lub mieście, gdzie zgłaszamy budowę, w informacjach uwzględniając termin rozpoczęcia prac, ich przebieg, wykonanie oraz zakres. Dodatkowo trzeba pamiętać, że zgłoszenie należy złożyć przynajmniej 21 dni przed wskazanym terminem rozpoczęcia prac.

Drugim przypadkiem jest budowa ogrodzenia od strony powiatowej, gminnej lub wojewódzkiej. Tutaj ważnym czynnikiem jest położenie posesji, jeśli znajduje się ona przy prostym fragmencie drogi, to nie powinno być żadnych problemów. Formalności zaczynają się w momencie, gdy przy parceli znajduje się zakręt lub skrzyżowanie, ponieważ ogrodzenie może utrudniać widoczność. Obejściem tego problemu może być zastosowanie ogrodzenia z siatki ocynkowanej lub paneli ogrodzeniowych.

Prawo budowlane o specyfice elementów ogrodzenia

Wśród ofert producentów i dystrybutorów systemów ogrodzeniowych, takich jak Diilmet z Siemienia, istnieje ogromny wybór produktów, które umożliwiają budowę ogrodzenia o różnych parametrach. Należy jednak pamiętać, że część z nich może być niezgodne z prawem budowlane.

Dotyczy to przede wszystkim ogrodzeń, które mają elementy mogące zagrozić życiu lub zdrowiu (np. wystające kolce, drut kolczasty, powłoka z tłuczonego szkła). Trzeba również mieć na uwadze, że zarówno bramy, jak i furtki nie mogą się otwierać na zewnątrz posesji. Jest to związane ze względami bezpieczeństwa, ponieważ otwierająca się brama mogłaby stworzyć wypadek z udziałem pieszych lub pojazdów.

Rate this post