Domy drewniane również mogą być energooszczędne. Wszystko ze względu na technologię ich wznoszenia oraz zapewnienie odpowiedniej wentylacji, termoizolacji oraz właściwej stolarki drzwiowej i okiennej. Sprawdźcie co sprawia, że domy drewniane są energooszczędne.

Zła sława drewnianych domów

O domach drewnianych można usłyszeć wiele złego. Mówi się, że w naszym klimacie nie są w stanie zapewnić domownikom wystarczającej ilości ciepła, by można było komfortowo przetrwać minusowe temperatury, jakie goszczą w naszym kraju zimą. Nic bardziej mylnego.

Domy drewniane można z powodzeniem stawiać w Polsce, pod warunkiem, że zapewni im się odpowiednie ocieplenie. Nie jest to najłatwiejsze, ponieważ podczas ich budowy nietrudno o popełnienie poważnych błędów. Z tego powodu, budowę takiego domu zdecydowanie należy powierzyć doświadczonej i wykwalifikowanej w tym kierunku ekipie budowlanej – tłumaczy nasz rozmówca reprezentujący firmę Domtop Zgierz.

Warto wiedzieć, że domy z bali wykazują lepsze właściwości od tych murowanych. Właściwie ocieplone utrzymują ciepło w pomieszczeniach o wiele dłużej, a dodatkowo panuje w nich zdrowszy mikroklimat.

Grunt to termoizolacja

Dom drewniany musi znajdować się na nasłonecznionej działce, a jego projekt musi gwarantować zwartą bryłę i właściwy, buforowy układ pomieszczeń. Powinien być też płaski lub o niewielkim kącie nachylenia. Równie ważne jest odpowiednie docieplenie dachu.

Ściany fundamentowe trzeba natomiast ocieplić grubą warstwą styroduru. Charakteryzuje się on twardością, odpornością na uszkodzenia i nienasiąkliwością. Grubość warstwy izolacyjnej uzależniona jest od konstrukcji budynku, rodzaju podłoża i sposobu jego ogrzewania. Liczba i grubość warstw termoizolacyjnych jest odpowiedzialna za izolację cieplną ścian zewnętrznych. Materiałami o doskonałych właściwościach termoizolacyjnych, które można wykorzystać do ocieplenia ścian może być pianka poliuretanowa, styropian, wełna, granulat celulozowy lub pustka powietrzna.

Warto wiedzieć, że efekt energooszczędności można uzyskać budując dom z litych bali grubszych niż 20 cm. Dzięki nim dom może magazynować ciepło w ciągu dnia i oddawać je wieczorem, gdy na zewnątrz robi się chłodniej.

Szczelność i źródło ciepła

Poza termoizolacją, budując dom drewniany, który ma być energooszczędny, należy zadbać o jego szczelność. Uzyskać można ją poprzez zastosowanie opóźniaczy przepływu powietrza, czyli płyt gipsowych, paraizolacji (ochronę przed wilgocią) i wiatroizolacji. Budynek z ich pomocą można uszczelnić zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz, a nawet z obu stron.

Ponadto, w energooszczędnym domu drewnianym warto zainstalować odpowiednie źródło ciepła. Do polecanych należą ogrzewanie olejowe lub gazowe, najlepiej z wykorzystaniem kotłów kondensacyjnych. Wydajną, jednak również drogą alternatywą, jest pompa ciepła pobierająca energię z wody, gruntu lub powietrza. Z kolei w budynkach o konstrukcji szkieletowej system grzewczy należy dobrać do niskiej akumulacyjności ścian zewnętrznych (najlepiej wyposażać je w automatyczną regulację pozwalającą na dostosowanie temperatury poszczególnych pomieszczeń względem potrzeb domowników).

Podsumowując, nie należy bać się stawiania domów drewnianych. Wręcz przeciwnie – ich liczne zalety sprawiają, że ich budowa może wam przynieść wiele korzyści.