Ubiór to nie tylko odpowiedni materiał, krój, kolorystyka i wzornictwo. To również wszelkiego rodzaju dodatki, w tym również najdrobniejsze detale, które nadają wyrazu całej stylizacji. Do tak niepozornych, ale dodających charakteru każdemu strojowi elementów należą ćwieki. Czym charakteryzują się te dodatki krawieckie i jaką rolę odgrywają w stylizacjach inspirowanych tzw. modą uliczną?

Moda uliczna, czyli jaka?

Zanim przejdziemy do omówienia funkcji, jaką we współczesnych stylizacjach odgrywają ćwieki, w pierwszej kolejności warto przyjrzeć się modzie ulicznej, która z sezonu na sezon utrzymuje się w czołówce najgorętszych trendów. Czym właściwie jest ta moda?

Jeśli chodzi o wyznaczanie kierunków w modzie, to w tradycyjnym wydaniu mamy do czynienia ze zjawiskiem kreowania przez największych projektantów trendów, które następnie pojawiają się w sklepach i na ulicach. – Mówi przedstawiciel firmy Krawgors, której specjalnością są dodatki krawieckie. – W przypadku mody ulicznej spotykamy się natomiast z tendencją odwrotną. Mianowicie tzw. streetwear czy też street fashion, mają swoje korzenie właśnie na ulicy. Dzisiaj to bowiem funkcjonujące w przestrzeni publicznej subkultury podkreślające swój styl właśnie poprzez sposób ubierania się inspirują kreatorów mody.

Moda uliczna obejmuje różne trendy wywodzące się z wielu źródeł i kultur. Inspiracje pochodzą często od środowisk reprezentujących konkretne nurty muzyczne. Dobrym przykładem może tu być punk i rock, których przedstawiciele zapoczątkowali modę na “ostrzejszy” styl ubierania się. Dzięki temu upowszechniło się stosowanie wyrazistych materiałów, np. skóry i dodatków w codziennych stylizacjach. Dobrym przykładem może tu być właśnie wykorzystanie ćwieków.

Ćwieki w modzie ulicznej

Rockowy styl, którego nieodłącznym elementem są ćwieki, na dobre zadomowił się na ulicach miast i podbił wybiegi w stolicach mody. Dzisiaj ubrania i dodatki z ćwiekami nie budzą już skojarzeń z subkulturami, a stanowią niezbędny wręcz element garderoby. Czym właściwie są ćwieki? To niewielkich rozmiarów dodatki krawieckie najczęściej wykonane z metalu, które przy pomocy specjalnych zaczepów wbija się w materiał, tworzącym tym samym trwałą jego ozdobę. Na rynku dostępne są różne rodzaje ćwieków, zarówno o wydłużonym kształcie przypominającym kolce, jak i o bardziej subtelnym designie z płaskim wykończeniem. Mogą przybierać geometryczne formy, np. kwadratowe lub okrągłe, ale też bardziej fantazyjne wzory. Jeśli chodzi o ich zastosowanie w modzie ulicznej, to stanowią one przede wszystkim niemal nieodłączny element ramonesek, czyli najmodniejszych skórzanych kurtek. Poza tym za pomocą ćwieków ozdabia się również spodnie, koszule czy sukienki. Nie wyczerpuje to jednak możliwości wykorzystania tych elementów, które stanowią również popularną ozdobę dodatków – torebek, plecaków, pasków, a nawet czapek, portfeli i innych artykułów. Galanteria metalowa to ciekawy sposób na urozmaicenie stylizacji i dodanie jej charakteru.