Montaż instalacji fotowoltaicznej oznacza możliwość uzyskiwania taniego i w pełni ekologicznego prądu na własne potrzeby. Mimo tego, że zakup i montaż odpowiednich urządzeń oznacza spory wydatek, będzie to korzystne, ponieważ poniesione koszty mogą się zwrócić w ciągu 6–7 lat. Część poniesionych kosztów może też zostać zrefundowana dzięki programowi Mój Prąd oraz uldze termomodernizacyjnej.

Dlaczego instalacja fotowoltaiczna się opłaci?

Ceny prądu pobieranego z sieci elektroenergetycznej są na wysokim poziomie i nic nie wskazuje na to, by w najbliższej przyszłości miały ulec obniżeniu. Możliwość korzystania z własnego prądu oznacza więc spore oszczędności. Wybór fotowoltaiki dla domu wiąże się z szansą skorzystania z dopłat i odliczeń, które sprawiają, że inwestycja w instalację zwróci się stosunkowo szybko – w zależności od poboru prądu i nasłonecznienia w konkretnej lokalizacji nawet w ciągu 6 lat. Ponieważ żywotność głównego elementu systemu, czyli paneli jest obliczana na przynajmniej około 25 lat, można liczyć na wykorzystywanie darmowego zasilania przez 19 lat.

Obowiązujące zasady korzystania stworzone dla prosumentów, czyli niewielkich wytwórców prądu przewidują, że uzyskiwana nadwyżka, której nie zużyje się na własne potrzeby< będzie odprowadzana do sieci. W zamian przy późniejszym poborze prądu użytkownik otrzyma duży rabat, sprawiający, że zapłaci sporo mniej. W ten sposób produkując prąd w czasie dnia, gdy siłą rzeczy zużywa się go w domu niezbyt wiele można, będzie go „odebrać” wtedy, gdy okaże się potrzebny.

Co wiążę się z montażem fotowoltaiki?

Typowa instalacja fotowoltaiczna jest zakładana na gruncie, na konstrukcji wsporczej albo na specjalnej konstrukcji mocowanej do więźby dachowej metodą uzależnioną od rodzaju pokrycia. Na przytwierdzonych do dachu wspornikach zakłada się aluminiowe szyny, do których będą przykręcane przy pomocy złączy ze śrubunkami panele PV. Zostaną one podłączone do okablowania i w razie potrzeby tzw. optymalizatorów przydatnych w sytuacjach, gdy część dachu może być okresowo zacieniona, a system będzie uzupełniony o zabezpieczenia nadprądowe i przeciwprzepięciowe oraz uziemienie. Za zmianę prądu stałego w zmienny odpowiedzialny będzie inwerter. Warto pamiętać, że profesjonalny montaż nie uszkodzi pokrycia dachowego. Gwarancją fachowego zaprojektowania i wykonania całość będzie wybór firmy z doświadczeniem w branży. Świetnym wyborem będzie zlecenie prac firmie Dom Eko System, specjalizującej się w systemach dla domów mieszkalnych, firm oraz gospodarstw rolnych.

Rate this post