Nadmierne wypadanie włosów to problem, którego każdy z nas doświadczył przynajmniej raz w życiu. Wzmożona utrata włosów kojarzy nam się z łysieniem i często budzi panikę, której jednak nie należy się poddawać. Włosy wypadają z rozmaitych powodów, z czego najczęstszym jest ich naturalny cykl życia, który wynosi maksymalnie około 6 lat, w związku z czym każdy człowiek gubi około 100 – 200 włosów dziennie. Kiedy wypadanie włosów powinno nas niepokoić i zmotywować do podjęcia konkretnych działań? Jakie kroki powinniśmy podejmować w trosce o włosy?

Przyczyny nadmiernej utraty włosów

Wzmożona utrata włosów może wynikać z rozmaitych przyczyn, zarówno natury czysto biologicznej, jak i psychicznej – mówi specjalista z Apteki Miro. Najczęściej wypadanie przybiera na sile jako sygnał, że organizmowi brakuje jakichś mikroelementów i witamin w wyniku mało urozmaiconej diety. W takim przypadku może chodzić zarówno o ubogą kompozycję jadłospisu, jak i o trudności w przyswajaniu dobroczynnych składników pożywienia.

Dużym obciążeniem dla włosów i częstym powodem ich wypadania jest po prostu ich złe traktowanie. Nie chodzi wyłącznie o stosowanie popularnych prostownic i suszenie gorącym powietrzem, choć oczywiście jest to największa zmora włosów współczesnych kobiet. Włosy źle znoszą także zbyt ciasne wiązanie i upięcia. Dbając o estetyczny wygląd fryzury narażamy włos na uszkodzenia mechaniczne.

Trzecią grupę niebezpieczeństw dla włosów stanowią źle dobrane kosmetyki do stylizacji. Mamy tu więc przede wszystkim mocno wysuszające farby, lakiery i żele, powodujące zwiększoną łamliwość. Włosom mogą zaszkodzić również nieprawidłowo dobrane szampony, w których substancje zapewniające miły zapach i konsystencję często nie mają nic wspólnego z działaniem pielęgnacyjnym.

Dodatkowym obciążeniem dla organizmu jest stres. Nerwowa atmosfera w pracy, problemy rodzinne i przeżyte traumy mogą odbijać się na wyglądzie i ilości naszych włosów. Ogólne samopoczucie, zarówno fizyczne i psychiczne, w znacznym stopniu przekłada się na wygląd skóry i wytworów naskórka, w tym właśnie włosów.

Na ratunek wypadającym włosom

Pierwszym krokiem w przypadku zwiększonego wypadania włosów powinna być próba rozpoznania przyczyny pojawienia się dolegliwości – przekonuje ekspert Apteki Miro. Czasami wystarczy wyeliminować szkodliwy czynnik, aby proces regeneracji rozpoczął się samoistnie. W takim wypadku należy jednak liczyć się z koniecznością dłuższego oczekiwania na efekty.

Jeżeli słaba kondycja włosów jest wynikiem ogólnego osłabienia organizmu, warto sięgnąć po suplementy diety, które wzmocnią nas w tym trudnym okresie. Jeśli jednak uważasz, że nie potrzebujesz preparatów o tak szerokim spektrum, możesz wybrać specyfiki przeznaczone właśnie do wzmocnienia skóry i paznokci. Najczęściej są to preparaty ziołowe, oparte na skrzypie polnym czy pokrzywie, bogate w witaminy z grup C, A, E, B oraz biotynę i niacynę.

Oprócz doustnych suplementów diety dostępne są na rynku rozmaite kosmetyki i dermokosmetyki. Tego rodzaju specjalistyczne szampony, odżywki i maski działają poprzez odżywienie skóry głowy i bezpośrednią odbudowę struktury włosa. Rezultaty ich działania są długofalowe, zaś pierwsze efekty można zaobserwować w ciągu kilku dni od rozpoczęcia stosowania.

Rate this post