Okna w mieszkaniu, domu czy budynku użytkowym to niezwykle ważny element stolarki, dlatego ważne jest, by na bieżąco sprawdzać, czy nie uległy one żadnym usterkom. Od okien zależy wygląd budowli, ale również jego odpowiednia wentylacja. Niezależnie czy tuż po montażu nowych okien, czy po jakimś czasie ich użytkowania można czasami zaobserwować, że na szybie pojawia się para wodna. Co to oznacza? Jakie są przyczyny zjawiska? Czy jest to poważny problem? Jak sobie z nim radzić? Szukamy odpowiedzi na te pytania!

Dlaczego na szybie pojawia się para?

Zaparowane okna widzimy przede wszystkim w nocy i tuż nad ranem, gdyż wtedy występuje największa różnica temperatur i wilgotności odczuwalnych na zewnątrz i wewnątrz pomieszczeń. To w tym momencie można odczuć największe skoki temperatury, czego efektem jest właśnie parowanie szyb i skraplanie wody. Problem może pojawiać się również podczas gotowania. Co ważne, zjawisko to częściej wiąże się z oknami produkowanymi z PVC, gdyż są one o wiele bardziej szczelne niż na przykład drewniana stolarka. Producenci stolarki aluminiowej, tacy jak BONA podpowiadają, jak radzić sobie z tym problemem.

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że tego typu parowanie jest procesem naturalnym i nie ma związku z jakością wykonania poszczególnych elementów okien i szyb. Para osadza się zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, a w przypadku zaawansowanych konstrukcji i pakietów również między szybami. Jest to bardziej problem estetyczny niż techniczny i wpływa na konieczność częstotliwości czyszczenia okien, które przez skraplającą się wodę wymagają częstszego mycia.

Jak poradzić sobie z zaparowanymi oknami?

Podstawową czynnością jest rozszczelnienie okna, czyli ustawienie rączki w pozycji mikroklimatyzacji. Dzięki temu do wnętrza dostaje się nieco powietrza i ułatwia to wyrównanie temperatur. Trzeba też zadbać o dobrą wentylację w mieszkaniu, szczególnie w łazience czy kuchni, gdzie wilgotność jest o wiele większa. Nie zaszkodzi też regularne wietrzenie pomieszczeń.

Nie powinno się również suszyć ubrań na kaloryferach czy suszarkach stojących przy oknach, lepiej najpierw odparować je w innym pomieszczeniu lub na balkonie. Zaparowanie okna między szybami wiąże się jednak z dużo poważniejszym problemem i może być sygnałem, że doszło do jego rozszczelnienia, co często wiąże się z przykrymi konsekwencjami. Dlatego trzeba wtedy jak najszybciej zgłosić się do fachowca, który oceni parametry termoizolacji i ewentualnie wymieni wadliwy pakiet szyb na nowy.

Rate this post