Rolety i żaluzje niegdyś były spotykane tylko w gmachach użyteczności publicznej. Ostatnio znajdują swoje miejsce również w prywatnych mieszkaniach i domach. To, że większość ludzi decyduje się na taki wystrój okien, to zasługa wygody i lepszej ochrony przed słońcem. Jest to cecha charakterystyczna rolet i żaluzji. Niektórzy mylą oba rodzaje przysłon okiennych, a innym sprawia trudność trafny wybór. Co najlepiej wybrać? Rolety czy żaluzje?

Jakie są różnice między żaluzjami a roletami?

Zasadniczą różnicą między żaluzjami i roletami jest ich wygląd oraz materiały, z jakich zostały wykonane. Roleta w większym stopniu przypomina tradycyjną zasłonę, natomiast żaluzja już niekoniecznie. Roleta skonstruowana jest z szerokich pasów tkaniny, a żaluzje tworzy komplet cienkich listewek zrobionych z tworzywa sztucznego, drewna lub aluminium. Mechanizmy obu przysłon regulowane są przy pomocy sznureczka lub łańcuszka, jednak rolety, jak nazwa wskazuje, rolują się. Natomiast żaluzje składają się, zachodząc na siebie.

Oba popularne rozwiązania można spotkać w sklepach takich, jak StylDom. Oprócz oferty różnorodnych rozwiązań dotyczących wystroju okien otrzymasz tam fachowe doradztwo i podpowiedzi dotyczące wyboru między poszczególnymi typami przysłon.

Jak wybrać między roletami a żaluzjami?

Trzeba przyznać, że wybór między sposobami wystroju okna zależy od indywidualnych potrzeb, osobistych oczekiwań i od rodzaju pomieszczenia. Ponadto osłona musi być nie tylko funkcjonalna, ale też estetyczna. Można polegać na pewnych wskazówkach dotyczących wystroju wnętrz, które sugerują, jaki rodzaj przysłon pasuje do konkretnego pomieszczenia.

Rolety nadają wnętrzu przytulności, dlatego są dobrym wyborem  do salonu i sypialni. Ponadto dobrze dobrana tkanina może być pięknym akcentem, który pasuje do innych elementów wystroju. Natomiast żaluzje świetnie sprawdzą się do kuchni i łazienki, zwłaszcza gdy są to pomieszczenia o południowej orientacji. Za taki wyborem przemawia też łatwość ich czyszczenia i konserwacji.

Żaluzje i rolety okienne w równym stopniu mogą ograniczać dostęp światła słonecznego do pomieszczeń. Tkanina może być w pełni transparentna lub występować w dwóch wersjach – mniej lub bardziej przeźroczystej. Takie rozwiązanie jest dostępne na przykład w roletach typu dzień-noc.

Oba rozwiązania stwarzają szerokie pole do dowolnej aranżacji. Niegdyś żaluzje występowały w skromniejszych wersjach, dziś natomiast mnogość faktur, materiałów i kolorów stwarza szerokie pole do popisu.