Przygotowując się do zakupu własnej nieruchomości zwykle zastanawiamy się, czy inwestować w dom, czy może jednak lepszym pomysłem będzie mieszkanie w bloku. Obie opcje mają co prawda swoich zażartych zwolenników, jednak wyższości jednej z nich nie  sposób wskazać arbitralnie. Wybór najodpowiedniejszego miejsca zamieszkania zawsze powinien być uzależniony od indywidualnych preferencji właściciela.

Wiele osób twierdzi, że nie ma nic lepszego, nad spokój i ciszę, jaką gwarantuje mieszkanie we własnym domu. Inni utrzymują, że znacznie wygodniejszym miejscem do życia jest mieszkanie w bloku. Przyjrzyjmy się argumentom obu stron.

Cena prywatności – dom jednorodzinny

Nie ulega wątpliwości, że wolnostojące domy jednorodzinne zapewniają maksymalną prywatność. Ich mieszkańcy cieszą się wyjątkową swobodą, która często rozciąga się poza przestronny budynek na własny ogród. Standardem przy nowoczesnych domach jest także garaż. Oznacza to, że mieszkając w domu wolnostojącym, nigdy nie trzeba wysłuchiwać dochodzących zza ściany kłótni lub imprez sąsiedzkich, ani długo poszukiwać miejsca parkingowego po ciężkim dniu pracy.

Utrzymanie domu wiąże się jednak także z pewnymi poświęceniami. Po pierwsze, o sprawność wszystkich instalacji i świeżość elewacji właściciel zawsze musi dbać we własnym zakresie, co wymaga sporej dozy organizacji i tzw. gospodarności. Po drugie, eksploatacja domu jest w porównaniu z mieszkaniem stosunkowo droga – nie możemy liczyć np. na ogrzewanie czy ciepłą wodę w czynszu.

Wygodne życie w mieszkaniu

Pod tym względem mieszkanie na osiedlu okazuje się znacznie wygodniejsze i tańsze. Wiele opłat eksploatacyjnych zawiera się w czynszu. Ciepła woda i energia grzewcza dostarczane są z miejskich sieci, a o stan instalacji i otoczenia budynku dba jego administrator. Wznoszone obecnie osiedla mieszkaniowe są ciche i bezpieczne, co wynika zarówno z ich lokalizacji, jak i wykorzystywanych technologii budowlanych.

Szukając mieszkania w okolicach Poznania, warto przyjrzeć się propozycji Marcopolo Development. Obecnie inwestor uruchomił sprzedaż mieszkań na osiedlu Corner Park w Śremie, gdzie można znaleźć lokale z dużymi balkonami lub ogrodami (parter). Do dyspozycji mieszkańców są też parkingi podziemne i przestronne windy przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Rozsądny kompromis – dom w zabudowie szeregowej lub bliźniaczej

Jeśli nie wyobrażasz sobie mieszkania w bloku, ale obawiasz się zobowiązania, jakim jest utrzymanie wolnostojącego domu, weź pod uwagę zakup segmentu w zabudowie bliźniaczej lub szeregowej. Takie osiedla łączą w sobie zalety obu rozwiązań – z jednej strony ich mieszkańcy mogą cieszyć się rozległą przestrzenią i prywatnością większą niż w bloku, z drugiej zaś mogą korzystać z doskonale zorganizowanej infrastruktury osiedlowejniższych opłat związanych z utrzymaniem nieruchomości.

Świetnym przykładem osiedla domów w zabudowie szeregowej i bliźniaczej jest Marina Park, również w Śremie. Inwestycja obejmuje lokale o powierzchni od 65 do 72m2, z własnymi garażami i ogrodami. Wspaniałe położenie tuż przy miejskiej marinie czyni z osiedla doskonałą przestrzeń do wypoczynku i rekreacji.

[avg] ([per]) [total] vote[s]