W obliczu zmian klimatycznych, przed jakimi stoi światowa gospodarka, należy zastanowić się nad zwiększeniem udziału czystej energii w codziennym życiu. Może być ona wytwarzana między innymi za pomocą zestawów fotowoltaicznych, których nabycie oraz montaż są dostępne nawet dla indywidualnych odbiorców i gospodarstw domowych. Przekonaj się, co wchodzi w skład zestawu fotowoltaicznego oraz jakie korzyści wynikają z jego montażu.

Czym jest fotowoltaika?

Fotowoltaika to pojęcie, które najprościej można wytłumaczyć jako przekształcanie naturalnego promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Jest to możliwe dzięki instalacji fotowoltaicznej, w której skład wchodzą między innymi panele słoneczne. Popularność tego rozwiązania wynika nie tylko z pozytywnego wpływu na ekologię, ale także możliwości zaoszczędzenia funduszy wydawanych na energię elektryczną dostarczaną tradycyjną metodą. Związane z inwestycją w fotowoltaikę  oszczędności w perspektywie 25 lat wahają się w granicach kilkudziesięciu tysięcy złotych. Warto także zaznaczyć, że prąd pozyskany w ten sposób można dowolnie spożytkować.

Jak wygląda zestaw fotowoltaiczny?

To, że instalacje fotowoltaiczne stanowią wartościowe rozwiązanie, potwierdza fakt, iż stają się obiektem zainteresowań coraz większego grona odbiorców. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę, z jakich elementów zbudowana jest przydomowa instalacja tego typu. Najczęściej w zestawie fotowoltaicznym spotkamy połączone w sposób szeregowy ogniwa zajmujące się przetwarzaniem energii słonecznej na prąd określane mianem modułów fotowoltaicznych, a także zabezpieczenia, chroniące przed negatywnymi wyładowaniami elektrycznymi oraz inwertery, służące do zamiany napięcia prądu stałego na prąd zmienny. Oprócz tego, w skład instalacji wchodzą także kolektory i przewody solarne, które muszą spełniać wymagania związane z odpornością na wysokie napięcie, promieniowanie UV, czy działania ekstremalnych temperatur. Ważną funkcję pełni również konstrukcja montażowa, czyli stelaże niezbędne do zamontowania modułów i ukierunkowania ich względem kąta padania słońca. Do wyposażenia dodatkowego zaliczamy natomiast magazyny energii, które mogą występować w postaci akumulatorów żelowych lub LiFePO4.

O czym należy pamiętać przy montażu instalacji?

Każdy z elementów instalacji fotowoltaicznej powinien być kompatybilny z innymi. Mimo tego, że ma indywidualne zastosowanie, wpływa na jakość całego zestawu.

Jak twierdzi ekspert reprezentujący Fotoogniwa Polska: „Samodzielna instalacja zestawu fotowoltaicznego może spowodować uszkodzenie któregoś z elementów lub ich połączeń. Konsekwencją takiej sytuacji będzie utrata części mocy, jaką deklaruje producent”.

Co istotne, czas funkcjonowania instalacji fotowoltaicznej może zależeć od dokładności montażu. Z tego względu projekt oraz instalację farmy energii słonecznej powinniśmy powierzyć specjaliście, który posiada odpowiednią wiedzę i doświadczenie.

Rate this post