Cenne rzeczy są zawsze pokusą dla amatorów cudzej własności. Wiele wartościowych przedmiotów można chronić, korzystając z domowego sejfu. Dzięki dużej odporności na włamanie i różne czynniki zewnętrzne oraz odpowiednio dobranym zamkom pozwala on na bezpieczne przechowywanie, a jednocześnie łatwy dostęp do zgromadzonych dóbr. Dostępność różnych sejfów domowych pozwala na dobranie modelu ściśle odpowiadającego potrzebom użytkownika.

Dlaczego warto zdecydować się na zakup domowego sejfu?

Każdy posiadacz wartościowych przedmiotów żywi obawy przed ich utratą. Niektóre cenne rzeczy stosunkowo łatwo zabezpieczyć – drogi samochód może być wyposażony w zaawansowane systemy alarmowe i urządzenia lokalizujące. Inne są wprawdzie wiele warte, ale ich utrata na skutek kradzieży jest niemożliwa, tak jak w przypadku nieruchomości – domów, mieszkań i działek. Pozostaje jednak cała masa rzeczy, które są nie tylko łatwe do przeniesienia, ale również trudne do zidentyfikowania. Najlepszym rozwiązaniem, jakie można znaleźć do ochrony tego rodzaju aktywów, będzie sprawdzony domowy sejf – wyjaśnia przedstawiciel firmy SZB Systemy Zabezpieczeń Bankowych, zajmującej się m.in. dostarczaniem sejfów.

Największą zaletą korzystania z domowego sejfu jest jego poręczność. Urządzenie dobrej jakości nie tylko w pełni chroni wartościowe przedmioty przed kradzieżą, ale też umożliwia prawowitemu właścicielowi stały dostęp do zawartości. W zależności od preferencji można wybrać model, który posiada zamek tradycyjny, szyfrowy, elektroniczny lub biometryczny.

W przypadku zamka mechanicznego otwarcie sejfu wymaga posiadania klucza. Daje to możliwość poproszenia zaufanej osoby o wyjęcie z sejfu określonych rzeczy, jest też dobrym rozwiązaniem, dla tych którzy gorzej radzą sobie z zapamiętywaniem ciągów cyfr. Jeśli jednak nie stanowi to problemu, można zdecydować się na sejf z mechanicznym zamkiem szyfrowym. Dla osób, które nie chcą tracić czasu na manipulowanie pokrętłem, lepszym wyborem mogą być zamki kodowe, gdzie odpowiednią kombinację wprowadza się z klawiatury. Najdroższe, lecz zarazem najwygodniejsze są sejfy biometryczne, które otwiera się za pomocą odcisku palca. Najbardziej zaawansowane modele czytników nie tylko sprawdzają wzór linii papilarnych, ale również ich głębokość, a nawet temperaturę ciała.

Naturalnie samo posiadanie sejfu to nie wszystko, musi być on jeszcze odpowiednio zamontowany. Dotyczy to naturalnie jedynie mniejszych sejfów domowych, przeznaczonych do wmurowania w ścianę. Większe sejfy gabinetowe ze względu na swoją masę i wymiary mogą być postawione w wybranym miejscu, choć część osób ze względów estetycznych decyduje się na umieszczenie ich w zabudowie meblowej.

Gotówka, dokumenty, broń palna… – co jeszcze można trzymać w sejfie?

Sejf to wymarzone miejsce do przechowywania rzeczy o dużej wartości. Można w nim przechowywać zarówno gotówkę, jak i wartościowe wyroby jubilerskie, kamienie szlachetne lub kruszce. Wiele osób chowa w domowym sejfie posiadane sztabki lub złote monety.

Domowy sejf nadaje się także do przechowywania mniejszych dzieł sztuki i przedmiotów kolekcjonerskich. W większości modeli bez problemu zmieszczą się malarskie miniatury, małe rzeźby czy rozmaite przedmioty sztuki użytkowej i zdobniczej. W sejfie można też przechowywać kolekcje filatelistyczne lub pojedyncze znaczki pocztowe o dużej wartości. To również dobre miejsce na monety kolekcjonerskie.

Wielu użytkowników posiada w domu różne ważne i wartościowe dokumenty. Mogą to być zarówno papiery firmowe, jak i zawarte umowy czy wystawione weksle. Zabezpieczenia mogą wymagać również papierowe pamiątki rodzinne, które w innym miejscu mogłyby zostać zgubione lub zniszczone. Poza przedmiotami o charakterze historycznym lub sentymentalnym w sejfie można też przechowywać wyjątkowo cenne autografy. Jeśli wewnątrz panują odpowiednie warunki – np. wilgotność i temperatura – do sejfu można chować również unikatowe i drogie wydania książek lub rękopisy.

Sejf może również służyć do zabezpieczania posiadanej broni palnej. Sejfy domowe nadają się dobrze do przechowywania broni krótkiej oraz amunicji. Taki rodzaj ochrony nie tylko spełnia wymogi ustawy o broni, ale również zabezpiecza ją przed niepowołanym użyciem.

Rate this post