Zamiast tradycyjnych oczyszczalni ścieków, warto zdecydować na oczyszczalnie SBR. To rozwiązanie znacznie bardziej ekologiczne. Takie oczyszczalnie nie są zupełną nowością, jednak wciąż niewiele osób wie, na czym polega działanie takich oczyszczalni. Dlaczego warto zdecydować się na taką oczyszczalnie? Odpowiedzi znajdziecie w naszym poradniku.

Oczyszczalnie SBR – co to takiego?

Oczyszczalnie SBR służą do oczyszczania ścieków bytowo-gospodarczych. Taka oczyszczalnia ścieków składa się z różnych urządzeń, które można dostosować do bardzo różnorodnych warunków gruntowych. Używanie takiej oczyszczalni niesie ze sobą wiele korzyści – najważniejszy jest chyba niski koszt zakupu urządzeń potrzebnych do stworzenia takiej oczyszczalni ścieków. To rozwiązanie zapewnia też prosty montaż i obsługę  oraz bezpieczną, bezawaryjną eksploatację. Ścieki dopływają do osadnika, tam są wstępnie sedymentowane. Następnie przechodzą do komory reaktora, gdzie zostają napowietrzone  Kolejnym etapem jest osadnik wtórny – utaj osad czynny osiada na dnie stożka. Proces jest powtarzany tak długo, aż ścieki zostaną oczyszczone do tego stopnia, by można było odprowadzić je di cieku wodnego. Tego rodzaju oczyszczalnie ścieków mogą być wykonane w kilku wariantach – ścieki mogą być odprowadzane do cieku wodnego, oczka wodnego, studni chłonnej lub do drenażu rozsączającego. Jest to możliwe, ze względu na wysoki poziom oczyszczenia wody z zanieczyszczeń.

Gdzie powinna być usytuowana oczyszczalnia SBR?

Odpowiednie usytuowanie oczyszczalni ścieków jest bardzo istotne. Taka oczyszczalnia powinna znajdować się co najmniej 5 metrów od naszego domu. Ważne, by okolica oczyszczalni nie była obciążona – nie powinny się tu poruszać samochody. Pokrywy oczyszczalni powinny wystawać nad gruntem. Woda wstępnie oczyszczona może zostać przez nas wykorzystana – dobrze sprawdzi się na przykład w oczku wodnym.  Pojemność magazynowania oczyszczalni SBR jest większa niż w tradycyjnych rozwiązaniach tego typu. Co również bardzo istotne, oczyszczalnie SBR potrzebują znacznie mniej miejsca, niż tradycyjne oczyszczalnie ścieków – dlatego taka oczyszczalnia zdecydowanie łatwiej zmieści się nawet na bardzo małej działce. Firmą zajmującą się zakładaniem nowoczesnych oczyszczalni ścieków typu SBR jest Frukko. Ł.. Wiśniewski. Dobrze zaprojektowana i profesjonalnie wykonana oczyszczalnia ścieków tego typu doskonale się sprawdzi na każdej działce i pozwoli nam odprowadzać ścieki bez problemów i komplikacji.