Perymetria jest jednym z podstawowych badań okulistycznych. Wykonuje się je po to, aby ocenić wielkość obszaru, który pacjent jest w stanie objąć okiem, siedząc nieruchomo. Analiza perymetryczna pozwala wykazać, czy w polu widzenia nie ma żadnych ubytków.

Kto powinien się zbadać?

Badanie powinny wykonać te osoby, które mają problem z obserwacją przedmiotów znajdujących się na bokach pola widzenia. Aby je dojrzeć, muszą odwracać głowę. Perymetria jest także polecana pacjentom mającym kłopot z obserwacją obiektów ustawionych przed nimi. Problemy tego typu mogą być objawem rozwijającej się cukrzycy, chorób siatkówki i naczyniówki, jaskry oraz chorób nerwu wzrokowego.

Perymetria jest bezpieczna, nieinwazyjna i bezbolesna, ale nie powinno się jej wykonywać u małych dzieci oraz u osób starszych z zaburzoną orientacją. Badanie nie jest też odpowiednie dla pacjentów z ociężałością umysłową. Wszystkie choroby uniemożliwiające skupienie się i współpracę z lekarzem są czynnikami, które wykluczają perymetrię. Testy wymagają koncentracji i umiejętności patrzenia przez określony czas w jednym kierunku. Pacjent nie może przeoczyć pojawiającego się w trakcie analizy światła. Oczy bada się oddzielnie. Na każde z nich poświęca się około 10 minut. Do badań nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Ważne, by pacjent był wypoczęty i spokojny. Jeżeli chory używa okularów do czytania, powinien je zabrać ze sobą.

Przebieg badania

Badanie wykonuje się za pomocą specjalnych urządzeń zwanych polomierzami. W trakcie testów pacjent siedzi nieruchomo przed czaszą parametru i układa podbródek na specjalnym podparciu. Okulista musi wybrać właściwy scenariusz badania. Firma polandoptical.pl oferuje polomierze, które pozwalają na zastosowanie siedmiu różnych strategii analizy. Choremu zasłania się jedno oko, drugie musi wpatrywać się w ustawiony na stałe punkt. Gdy pacjent zauważy jasną plamkę, informuje o tym lekarza. Łącznie badanie trwa ok. kilkadziesiąt minut.

Wyniki testów zapisywane są w formie graficznej, np. za pomocą map. Oznacza się na nich ubytki w polu widzenia. W zależności od nasilenia chorób, do oznaczania stosuje się różne odcienie szarości. Mikroperymetr oferowany przez firmę polandopitcal.pl jest wyposażony w 12-megapikselową kamerę. Pozwala ona na szczegółowe obrazowanie zmian chorobowych siatkówki. Grafika jest wyraźna i kolorowa.

Uzupełnieniem badania perymetrycznego jest tzw. kampimetria. Wykonuje się ją wtedy, gdy lekarz podejrzewa możliwość istnienia małych mroczków w środkowym polu widzenia. Pacjenta umieszcza się ok. 2 metry przed czarnym ekranem. Chory musi obserwować przesuwający się biały punkt. Jeśli go zauważy, mówi o tym okuliście. Trzeba pamiętać, że zarówno perymetrii, jak i kampimetrii nie można interpretować w oderwaniu od innych badań. Żeby diagnoza była prawidłowa, rezultaty badań należy oceniać łącznie z analizą ostrości wzroku lub wyglądem tarczy nerwu wzrokowego.