Wielu z nas spotkała w życiu przykra sytuacja, w której część klucza utkwiła w zamku drzwi i w ten sposób straciły one swoją funkcjonalność. Jest to zdarzenie, z którym nie do końca wiemy, jak sobie poradzić. Warto wiedzieć, co robić, kiedy złamał się klucz w zamku i czy uda nam się rozwiązać ten problem samodzielnie, czy może konieczne będzie skorzystanie z pomocy specjalisty.

Czy możliwe jest samodzielne rozwiązanie problemu?

Jeśli złamie nam się klucz w drzwiach, kluczowe jest zachowanie spokoju. Należy wiedzieć, że nie zawsze jest konieczne skorzystanie z pomocy specjalisty. Niekiedy poziom problemu jest na tyle nieduży, że sami możemy pożegnać się z kłopotem. Na sam początek należy określić, jaka właściwie część klucza utknęła w zamku i starać się ustalić, czy będziemy w stanie ją wyciągnąć – podpowiada ekspert z Serwisu Zamków „RAB” z Warszawy.

Złamany klucz w zamku nie musi wcale oznaczać wielkiego problemu. Może się okazać, że w zamku pozostała na tyle duża część klucza, że swobodnie można ją wyjąć. W takiej sytuacji niezwykle przydatnym narzędziem jest pęseta, drucik lub drobne szczypce, dzięki którym wyjęcie fragmentu klucza z zamka jest o wiele łatwiejsze niż w sytuacji, w której używamy wyłącznie naszych palców. Jeśli pomimo odpowiedniej wielkości zalegającego w zamku przedmiotu i tak mamy kłopot z jego wyciągnięciem, warto użyć środka WD-40, idealnie natłuszczającego wnętrze zamka i w ten sposób tworzącego dobre warunki do wydostania części klucza. Być może w taki sposób uda nam się poradzić z problemem.

Kiedy warto zadzwonić po profesjonalistów?

Niestety nie zawsze samodzielne poradzenie sobie z problemem jest możliwe. Niekiedy konieczne jest wezwanie specjalisty zajmującego się awaryjnym otwieraniem drzwi. Tak naprawdę zanim przystąpimy do samodzielnego wyjmowania klucza z zamka, dobrze, gdybyśmy poważnie przemyśleli wezwanie doświadczonego ślusarza. Skorzystanie z pomocy specjalisty nigdy nie będzie złym wyborem. Należy pamiętać, że podczas próby poradzenia sobie z problemem przez przypadek możemy uszkodzić cały zamek, w wyniku czego będzie on zupełnie niefunkcjonalny i konieczne będzie jego wymienienie.

Ślusarze doskonale wiedzą, co robić, kiedy w zamku utknie kawałek klucza. Mają do tego nie tylko specjalne narzędzia i preparaty, ale także doświadczenie zawodowe, które pomaga im w szybkim uporaniu się z problemem. Specjalistyczny sprzęt do odblokowywania zamków i wieloletnia praktyka nigdy nie będzie gorsza od pęsety i ryzykowania uszkodzenia swojego zamka w drzwiach. Zawsze więc kiedy nie uda nam się swobodnie wyjąć fragmentu klucza z zamka, skorzystajmy z pomocy profesjonalistów.

Rate this post