Każdego dnia tysiące ludzi na całym świecie wymienia telefony oraz laptopy na nowsze modele, aby wciąż być na czasie i zyskiwać lepsze możliwości. Jednak wiele osób nie wie, co zrobić ze zużytymi sprzętami, które nie nadają się już do odsprzedaży. Elektrośmieci wymagają specjalnego zutylizowania i nie można wyrzucić ich do kosza na śmieci, ponieważ niesie to za sobą wiele zagrożeń dla środowiska. Takie zachowanie może zostać ukarane mandatem w kwocie od 500 do 5000zł. Gdzie można oddać elektrośmieci?

Czym są elektrośmieci?

Elektrośmieci, w skrócie ZSEE, to zużyte, stare sprzęty elektryczne i elektroniczne, które uległy uszkodzeniu i są niezdatne do naprawy oraz dalszego użytkowania. Zaliczamy do nich między innymi telefony komórkowe, laptopy, komputery stacjonarne, konsole do gier, monitory, pralki, zmywarki, a nawet pendrivy.

Elektrośmieci możemy podzielić na wielkogabarytowe i małogabarytowe AGD. Do pierwszej grupy zaliczają się kuchenki, lodówki, a do drugiej – suszarki lub odkurzacze. Kolejnym rodzajem są urządzenia RTV, czyli na przykład telewizory. Najbardziej ogólną grupą są zabawki, gadżety, urządzenia sportowe, takie jak lalki na baterie, automaty do gier i smartbandy. Elektrośmieci to także wysłużone przyrządy medyczne, takie jak glukometry, termometry, czy ciśnieniomierze.

Gdzie wrzucić stary komputer?

Wszystkie elektrośmieci muszą być oddane w przeznaczonym do tego miejscu. Nie można ich wyrzucić do śmieci, ponieważ niektóre zawarte w nich substancje są szkodliwe dla zdrowia człowieka oraz środowiska. Elektrośmieci mogą mieć w sobie środki zmniejszające palność, środki antystatyczne, albo zmiękczacze tworzyw sztucznych. Dodatkowo wielu producentów wykorzystuje do budowy urządzeń metale ciężkie takie jak:

– ołów – w ekranach komputerów i telewizorów,

– nikiel – w spawach telefonów komórkowych,

– kadm – w akumulatorach komputerów,

– rtęć – w bateriach oraz monitorach komputerowych,

– sześciowartościowy chrom – używany w wytwarzaniu metalowych obudów.

Wszystkie te związki w znacznych ilościach mogą doprowadzić między innymi do zatrucia oraz poważnych uszczerbków na zdrowiu.

Jak mówi ekspert ze skupu złomu, metali i elektroniki Ago Recykling: Elektrośmieci są poważnym problemem, w którym każdy dąży do coraz to nowszych modeli telefonów oraz lepszych komputerów. Wiele osób nie jest świadoma, jakie zagrożenia mogą nieść wyrzucone do zwykłego kosza elektrośmieci. Dlatego warto wiedzieć, gdzie można je zostawić. Istnieje tak naprawdę wiele miejsc, które zajmują się zabieraniem i utylizacją urządzeń. Jedną z opcji jest zaniesienie elektrośmieci do specjalnie przeznaczonego skupu. Możemy wtedy pozbyć się starych sprzętów, a przy okazji dostać za to pieniądze. Osoby pracujące w skupie segregują elektrośmieci i poddają je recyklingowi lub utylizacji, która nie zanieczyszcza środowiska.

Kolejnym miejscem, gdzie możemy oddać elektrośmieci są wielkometrażowe sklepy, które sprzedają sprzęty RTV oraz AGD. Często są specjalnie do tego wyznaczone miejsca, gdzie nieodpłatnie zostawiamy stare komputery, telewizory lub pralki.

Rate this post