Rękawiczki ochronne stały się czymś powszechnie stosowanym, podczas gdy wcześniej ich zastosowanie ograniczało się do konkretnych okoliczności, np. związanych z charakterystyką danego zawodu, dlatego spotkać się z nimi można było przede wszystkim w salonach kosmetycznych czy placówkach medycznych. Dowiedz się, jakie korzyści może przynieść korzystanie z rękawiczek ochronnych na co dzień.

Po co stosuje się rękawiczki ochronne?

Rękawiczki ochronne stanowią jeden ze sposobów zabezpieczenia się przed groźnymi drobnoustrojami, które znaleźć można w miejscach publicznych, m.in. w marketach podczas robienia zakupów dla gospodarstwa domowego, ale nie tylko. To także bariera ochronna przed szkodliwymi substancjami chemicznymi oraz po prostu ochrona przed zabrudzeniem rąk. Dlatego często stosuje się je podczas sprzątania domu, np. łazienki czy kuchni, gdzie używa się silnych detergentów bakteriobójczych, a także chociażby podczas przesadzania kwiatków w warunkach domowych. Rękawiczki ochronne stosuje się standardowo w wielu zawodach, np. używają ich pracownicy w salonach kosmetycznych czy placówkach medycznych, właśnie ze względu na ich prymarną funkcję, czyli ochronę.

Jak prawidłowo korzystać z rękawiczek ochronnych?

Aby rękawiczki ochronne były skuteczne, należy w prawidłowy sposób z nich korzystać. Podstawową sprawą jest to, aby w trakcie ich zdejmowania nie przenieść zanieczyszczeń z ich powierzchni na swoje dłonie, ponieważ minie się to z celem ich użytkowania. Rękawiczki ochronne powinno zdejmować się w następujący sposób:

  • chwycić za rękawiczkę i jednym, energicznym ruchem zdjąć ją z dłoni, by wywróciła się na lewą stronę,
  • powtórzyć czynność, nadal trzymając pierwszą rękawiczkę w dłoni, z której zdejmuje się drugą – tak, aby rękawiczki stworzyły pakunek.

Po zdjęciu rękawiczki jednorazowe należy natychmiastowo wyrzucić do kosza, natomiast rękawiczki wielorazowe – poddać skrupulatnemu myciu oraz dezynfekcji. Należy pamiętać również o tym, aby każdorazowo przed założeniem i po zdjęciu odzieży dokładnie myć ręce oraz dezynfekować specjalistycznych środkiem z zawartością alkoholu wynoszącą przynajmniej 60%.

Należy także pamiętać o tym, że rękawiczki ochronne muszą być dobrze dopasowane, ponieważ zbyt luźne lub zbytnio napięte będą nieefektywnie pełnić swoją funkcję. Konieczne jest także regularne zmienianie rękawiczek jednorazowych. W kwestii długości jednorazowego użytkowania należy stosować się do zaleceń producenta, a także wymieniać rękawiczki na nowe zawsze, gdy ich struktura się poluzuje.

Jakie rękawiczki ochronne wybrać?

Rękawiczki ochronne na rynku występują w różnych odmianach. Przede wszystkim można je klasyfikować ze względu na użyty materiał, np. winyl, lateks, nitryl. Obecnie największą ilość zalet można przypisać rękawiczkom hybrydowym marki Mergo. O przewadze rękawiczek hybrydowych marki Mergo nad innymi rodzajami wypowiada się ekspert z firmy Octoplus z Wrocławia:

Jak to zwykle bywa – rękawiczki rękawiczkom nierówne. Podczas zakupu zawsze należy zwrócić uwagę na jakość wybranych rękawiczek hybrydowych, a najlepiej sprawdzić, czy produkt posiada certyfikat CE EN 455. Jednym z wysokiej jakości produktów są rękawiczki hybrydowe firmy Margo, które cechują się bardzo dobrą izolacyjnością przed drobnoustrojami, są wytrzymałe na występowanie substancji chemicznych, a ich elastyczność sprawia, że trudno o uszkodzenie mechaniczne, przy tym świetnie dopasowują się do kształtu dłoni.

Certyfikat EN 455 gwarantuje zgodność produktu z normami unijnymi, które muszą spełniać rękawiczki medyczne. Za rękawiczki z certyfikatem być może zapłaci się więcej, jednak nie ma nic cenniejszego niż własne bezpieczeństwo i zdrowie.

Rate this post