Pomysłów na zagospodarowanie wnęki w domu jest wiele. Niektóre są typowe i powszechnie wykorzystywane, inne zadziwiają i zachwycają niestandardowym wykorzystaniem dodatkowej przestrzeni. Niezależnie od tego, czy wnęka jest duża, czy niewielka, warto rozważyć jej aranżację lub zabudowę. Szkoda marnować miejsce, które mogłoby przynieść mieszkańcom korzyść. Sprawdźmy, w jaki sposób można wykorzystać wnękę w mieszkaniu lub domu.

Zabudowy wnęk są projektowane i wykonywane na wymiar, dlatego klienci mogą zamówić taką, która będzie dobrze dopasowana do ich potrzeb. – wyjaśnia pracownik Wood Works Studio z Krakowa – Wewnątrz zabudowy można zamontować drążki, półki, wewnętrzne szafki, szuflady i wszystko to dowolnie rozmieścić, a nawet podświetlić. Zabudowa może być zamknięta drzwiami, a drzwi mogą być przesuwne, otwierane, harmonijkowe, wykonane w dowolnie wybranym wykończeniu, również przeszklone lub z lustrami.

Szafa wnękowa na wymiar

Najczęściej wykorzystywanym pomysłem na zagospodarowanie wnęki w domu lub mieszkaniu są szafy wnękowe. Jest to bardzo dobre rozwiązanie problemu nietypowej ściany, ponieważ likwiduje źle wyglądającą, nieużyteczną domową przestrzeń. Umieszczenie szafy we wnęce pozwala uzyskać także dodatkowe miejsce do przechowania ubrań, dzięki czemu można łatwiej utrzymać porządek. Zaletą szaf na wymiar jest możliwość dopasowania ich do właściwie każdego wnętrza, nawet takiego ze skosami, o niestandardowym kształcie i wymiarach.

Schowek na deskę do prasowania, odkurzacz lub detergenty

Ponieważ w domu nigdy nie ma za wiele schowków, może warto przemyśleć zagospodarowanie wnęki właśnie w ten sposób – tworząc schowek. Jest bardzo wiele przedmiotów,  których przechowywanie zwykle sprawia kłopot ze względu np. na ich gabaryty. I tak, w dodatkowym, wykonanym na zamówienie schowku, swoje miejsce mogłyby znaleźć: odkurzacz, szczotki, mopy, miski i wiaderka, detergenty, żelazka, parownice, deski do prasowania, suszarki do ubrań i inne przedmioty, które są umieszczane w domu czasem w bardzo nietypowych miejscach.

Domowe biuro

Nawet niewielka wnęka może być doskonałym miejscem na domowe biuro. Odpowiednia zabudowa meblowa z małym biurkiem może sprawić, że znajdzie się tam przestrzeń na domowe biuro, gdzie można by pracować lub załatwiać pilne sprawy oraz miejsce na półki, szuflady czy szafki na drobne biurowe szpargały i segregatory z ważnymi dokumentami.

Kącik hobbystyczny

Nietypowym rozwiązaniem może być wykorzystanie wnęki w domu na stworzenie kącika hobbystycznego. Jeśli ktoś z domowników majsterkuje, fotografuje, zajmuje się malowaniem, szyciem, scrapbookingiem lub innym ciekawym hobby, z pewnością potrzebuje dużo dobrze zagospodarowanego miejsca na przechowywanie wszystkich niezbędnych akcesoriów. Zabudowa meblowa wnęki może stworzyć skrojone na miarę hobbysty przyjazne miejsce, w którym wszystkie potrzebne przyrządy, sprzęty i materiały będą rozmieszczone w taki sposób, aby były łatwo dostępne.

Domowe akwarium

Ciekawym pomysłem jest zagospodarowanie wnęki w domu lub mieszkaniu na akwarium. Odpowiednio zabudowana przestrzeń pozwoli umieścić tam nie tylko efektowny zbiornik z wodą i pięknymi okazami ryb, ale również zmieścić szafki, szuflady i półki na akwarystyczne akcesoria i przyrządy. Hodowla ryb, nawet na małą skalę w warunkach domowych, cieszy się od dawna niesłabnącą popularnością.

Zielona ściana

Coraz częściej w mieszkaniach i domach można spotkać tak zwane zielone ściany. Zielona ściana to rodzaj pionowego kwietnika, który pełni głównie funkcję dekoracyjną. Stanowi ona jednak nie tylko ciekawy element aranżacji wnętrz. Żywe rośliny pozytywnie wpływają na samopoczucie oraz nawilżają i oczyszczają powietrze w pomieszczeniach. Idealnym miejscem do wykonania zielonej ściany może być niewykorzystana domowa wnęka, o ile ma ona odpowiedni dostęp do światła słonecznego.

Rate this post