Już dawno ludzie odkryli, że przebywając wśród zieleni, czują się dobrze. Stąd wziął się zwyczaj hodowania w swoim otoczeniu różnych gatunków roślin. Dobrze, gdy mieszka się na wsi lub nawet blisko lasu, jednak często przez większość czasu jesteśmy skazani na przebywanie w czterech ścianach mieszkania. Jak wprowadzić do swojego domu więcej zieleni, która dodatkowo działa pozytywnie na zdrowie?

W jaki sposób możliwe jest stworzenie w mieszkaniu żywej, zielonej ściany?

Ostatnio coraz większą popularność zdobywają ogrody wertykalne. Są to swego rodzaju panele ścienne o charakterze kratownicy, gdzie w poszczególnych, wydzielonych, małych obszarach znajdują się pojemniki i kieszonki, w których sadzi się rośliny. Niektóre tego typu moduły mają automatyczny system nawadniania, co jeszcze bardziej upraszcza pielęgnację roślin.

Istnieje możliwość wyboru odpowiednich roślin, ale najbardziej lubiane są mchy, a w szczególności chrobotek reniferowy. Rośliny w takim ogrodzie nie mogą być zbytnio wymagające. Najlepiej sprawdzają się te, które nie mają rozbudowanego systemu korzeniowego. Taki właśnie jest mech chrobotek. Może on stworzyć na ścianie cieszącą oko żywą instalację. Mały panel da się zagospodarować samemu, jednak przy planowaniu większych połaci wertykalnego ogrodu najlepiej udać się do jednej ze specjalistycznych firm, takich jak Kreatywna Zieleń. Dostaniesz tam konkretną pomoc w przygotowaniu własnej, zielonej aranżacji domu czy mieszkania.

Dlaczego chrobotek reniferowy nadaje się na zieloną ścianę?

Mech nie jest trudny do hodowania. W zasadzie nie potrzebuje zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Jednocześnie występuje w kilku odcieniach, co stwarza spore możliwości aranżacyjne. Można również zmienić jego kolor za pomocą barwnika, co nie wpływa negatywnie na jego wzrost. Wszystko to sprawia, że chrobotek reniferowy nadaje się praktycznie do każdego rodzaju wnętrza. Odpowiednie kształty paneli bywają układane w najróżniejsze wzory, a także w charakterystyczne dla firm logotypy.

W jaki sposób chrobotek reniferowy wpływa na komfort we wnętrzu?

Ściana z mchu znakomicie filtruje powietrze. Ponadto czyści je z patogenów i drobnoustrojów, co jest istotne, gdy w domu żyją osoby z alergią czy też z osłabionym układem odpornościowym. Kolor mchu oraz kojący zapach wycisza każdego, kto czuje się zmęczony i zestresowany. Dodatkowo zieleń, jak mówią liczne badania, jest najprzyjemniejszym kolorem dla oka.