Dywany należą do najintensywniej użytkowanych i zarazem mocno brudzących się powierzchni. Są bowiem bezpośrednio narażone na kontakt z obuwiem domowym i wyjściowym, a oprócz tego często pojawiają się na nich plamy z jedzenia czy napojów. W walce z wszelkiego rodzaju zabrudzeniami niezbędne będą specjalne środki czystości, która sprawią, że dywan odzyska swój dekoracyjny charakter. Czym powinna charakteryzować się dobra chemia do dywanów?

Właściwości i rodzaje chemii do prania dywanów

Usunięcie różnego rodzaju zabrudzeń z dywanu i przywrócenie mu dawnego blasku może stanowić nie lada wyzwanie, szczególnie w przypadku intensywnie użytkowanych powierzchni, a więc nie tylko w domach, ale też w biurach, sklepach czy obiektach użytku publicznego. Wszędzie tam, gdzie dywany straciły swój dekoracyjny charakter, warto zastosować dobrą chemię do prania dywanów. Jakie wyróżniamy preparaty przeznaczone do tych właśnie powierzchni?

  • Odplamiacze – niezastąpione w walce z uporczywymi plamami np. po atramencie, oleju, winie, wosku, gumie, kleju czy kawie. Preparaty te nakłada się miejscowo, najczęściej bez rozcieńczania w wodzie i usuwa przy użyciu szmatki.
  • Środki do szamponowania – szamponowanie stanowi najczęściej stosowaną metodę mycia dywanów. W tym celu wykorzystuje się specjalne szampony rozcieńczane wodą, które pienią się i umożliwiają skutecznie wyczyszczenie dywanu z różnego rodzaju zabrudzeń. Wygodnym rozwiązaniem są gotowe pianki, które wystarczy rozprowadzić na dywanie przy użyciu szmatki.
  • Środki do prania ekstrakcyjnego – pranie ekstrakcyjne polega na czyszczeniu dywanów przy użyciu niepieniących preparatów, unikającym tym samym przemoczenia powierzchni. W tym celu stosuje się środki typu prespray, które wstępnie rozpuszczają brud, a także specjalne detergenty ekstrakcyjne.

Jak wybrać dobrą chemię do prania dywanów?

Chemia do prania dywanów powinna być dobrana odpowiednio do metody, którą zamierzamy w tym celu zastosować. Inne środki użyjemy bowiem do prania chemicznego, ekstrakcyjnego czy też przy użyciu odkurzacza piorącego. Niebagatelne znaczenie ma również jakość zastosowanych preparatów. Na uwagę zasługuje tu w szczególności chemia profesjonalna, którą znajdziemy w ofertach renomowanych sklepów, takich jak hurtowniachemiczna.com. Wysokie stężenie i duże zróżnicowanie składników aktywnych sprawia, że profesjonalne środki skutecznie czyszczą powierzchnie i usuwają nawet najtrudniejsze plamy z dywanów. Warto przy tym zaznaczyć, że chemia profesjonalna nie tylko myje, ale też chroni czyszczone materiały. Profesjonalne środki do prania dywanów poprawiają ich odporność na zabrudzenia, a także pielęgnują i odżywiają kolory. To skuteczny sposób na przywrócenie blasku nawet najbardziej zabrudzonemu dywanowi.

[avg] ([per]) [total] vote[s]