Zawieszki do obrazów pozwalają na prawidłowe i stabilne zawieszenie na ścianie ramy. W sklepach znaleźć klasyczne krokodylki, zawieszki zębate czy proste uchwyty do obrazów. Oferta w tym zakresie jest zaskakująco duża. Co warto zatem na ich temat wiedzieć? Kiedy warto wybrać poszczególne rodzaje zawieszek do ram? Gdzie można je znaleźć?

Jak wieszać obrazy na ścianie?

Obrazy na ścianie mocować można na kilka różnych sposobów. Najpopularniejszym rozwiązaniem są różnej wielkości trójkątne zawieszki, które mocuje się za pomocą niewielkich gwoździków do ramy. Ponadto obrazy wieszać można na tzw. krokodylkach. Przy dziełach sztuki o dużych rozmiarach i ciężkiej wadze dobrym pomysłem są stalowe linki, które mocuje się do pionowych boków ramy. Najcięższe obrazy mocuje się poza tym za pomocą płaskownika z uchwytem na dwie lub trzy śruby. Zawieszki do ram mocno różnią się między sobą pod względem wielkości czy wyglądu. Najmniejsze mają zaledwie kilka milimetrów wielkości. Są one przeznaczone do zawieszania obrazków o wielkości pocztówek lub przykładowo fotografii czy dokumentów w ramce.

Zawieszki „krokodylki”

Dużą popularnością od lat cieszą się zawieszki tzw. krokodylki, które można znaleźć m.in. w ofercie sklepu internetowego SayartTo zawieszki zębate, które pozwalają na trwały i stabilny montaż ram wykonanych z drewna. W tym przypadku istnieje możliwość regulacji poziomu ramy dzięki przesunięciu na tzw. zębach. Dostępne są one w zestawie z gwoździami lub wkrętami. Jest to jeden z najpopularniejszych i najczęściej stosowancyh rodzajów zawieszek. Ciekawą propozycją są również dekoracyjne haczyki do ram, które pozwalają na sprawne zawieszenie na ścianie lekkiego obrazu czy fotografii. Dostępne są one w sprzedaży w kilku wariantach wielkościowych i kolorystycznych do wyboru. Na ogół są jednak złote lub brązowe.

Inne rodzaje zawieszek

Do wieszania obrazów, które wymagają transportu, idealne są zawieszki 2w1 z wygodną funkcją obrotową. Dzięki specjalnej budowie pełnią one podwójną funkcję: służą zarówno do wieszania obrazów na ścianie, jak i bezpiecznego mocowania dzieł sztuki w skrzyniach transportowych. Z tego powodu nie trzeba na nich mocować kolejnych zawieszek. Zawsze sprawdzają się także klasyczne haki w kształcie litery F lub B. Produkowane są one na ogół z wysokiej jakości żelaza i pokrywane powłoką mosiężną. Co ciekawe, przylegają one idealnie do ściany i są bardzo proste w montażu. Stosuje się je w połączeniu z cienkimi gwoździami, które nie pozostawiają na ścianie żadnego śladu.