Gdy upał dokucza tak mocno, że nie sposób pracować, a z okna leje się żar, warto rozważyć zamontowanie żaluzji fasadowych. O ile nie jesteśmy w stanie wpłynąć na pogodę, bo taki a nie inny mamy w Polsce klimat, to na pewno możemy zadbać o swój komfort, wybierając takie żaluzje zewnętrzne, które nas skutecznie zabezpieczą przed falą gorąca.

Samo uświadomienie sobie, że firany czy zasłony nie spełniają swego zadania i trzeba się zdecydować na rozwiązanie solidniejsze, czyli żaluzje, to jeszcze nie wszystko. Pytanie, jakie żaluzje wybrać, by najlepiej się sprawdziły.

Jakie żaluzje są najlepsze?

Zapewne najbardziej chcielibyśmy mieć żaluzje, które byłyby przewiewne latem, ale zapewniły też dodatkowe zabezpieczenie przed chłodem, gdy przyjdzie zima. By dało się je regulować w zależności od tego, czy słońce praży mocniej, czy słabiej. Niemożliwe?

Klientom zgłaszającym taką potrzebę polecam zazwyczaj żaluzje fasadowe – mówi specjalista z firmy Wesa z Tanowa k. Szczecina, która zajmuje się nie tylko montażem drzwi i okien, ale także wszelkiego rodzaju żaluzji, rolet i bram garażowych oraz antywłamaniowych.

Cieniutkie lamele

Unikalne właściwości żaluzji fasadowych wynikają ze specyfiki ich konstrukcji. Tworzy się je z lameli – cieniutkich, wydłużonych prostokątów, przyjmujących kształt pasków. Wykonywane są z aluminium. Często dostępne są w formie tzw. płaszcza, który można swobodnie podnosić, a same lamele obracać pod takim kątem, jaki nam odpowiada.

Zalety żaluzji fasadowych

Żaluzje fasadowe charakteryzują się lekką konstrukcją, są estetyczne i łatwe w montażu. Są dostępne w wielu wariantach kolorystycznych i łatwo dają się wkomponować w projekt budynku już na etapie wyboru i montażu okien. Możemy wybrać napęd – ręczny bądź elektryczny. Dzięki dobrze zamontowanemu napędowi możemy dowolnie sterować kątem pochylenia lameli i w naszym pomieszczeniu będzie dokładnie tyle światła i ciepła, ile sobie w danym momencie zażyczymy. Zwolennicy technologicznych nowinek mogą się zdecydować na czujnik słoneczny, który będzie zamykać żaluzje automatycznie, po przekroczeniu określonej temperatury. A nawet na sterowanie żaluzjami fasadowymi zdalnie, ze smartfonu czy tabletu.

Żaluzje fasadowe zabezpieczą nas nie tylko przed przegrzaniem pomieszczenia, ale też przed wścibskimi spojrzeniami sąsiadów czy konkurencji. Praktyczne lamele pozwalają na bycie widocznym tylko w takim zakresie, na jaki się zdecydujemy.