Okna ze stolarką z PCV pojawiły się jako alternatywa dla okien drewnianych, które kilkadziesiąt lat temu nie były tak szczelne i praktyczne jak współczesne wyroby. PCV szybko zyskało popularność, ponieważ jest to materiał niedrogi, a wykonana z niego stolarka ma zadowalające właściwości. W tym artykule przeczytasz, co sprawiło, że plastikowe okna cieszą się tak dużą popularnością.

Przenikanie ciepła w oknach PCV

Okna PCV w porównaniu do okien drewnianych są tańsze i lżejsze. Jednak plastik nie izoluje tak dobrze ciepła jak drewno. Dlatego też stosuje się systemy komór, które zwiększają możliwości termoizolacyjne. Jedna z komór zawiera otwory odwodnieniowe, natomiast inna ma na celu wzmocnienie konstrukcyjne okna. Pozostałe pełnią rolę izolacyjną. Obecnie najpopularniejsze są okna pięciokomorowe, ponieważ wykazują najlepszy stosunek parametrów do ceny. Jeszcze niższe przenikanie ciepła uzyskamy w oknach trzyszybowych. Przestrzeń między szybami wypełniona jest gazem, który także polepsza właściwości termoizolacyjne. Dodatkowo okna plastikowe mogą zawierać wkładki termiczne.

Budowa okien plastikowych

Ramy okien plastikowych produkuje się z twardego PCV, który po części uzyskuje się z surowców wtórnych. Jest to tak zwany regranulat. Są one odporne na różne warunki atmosferyczne, czynniki chemiczne i biologiczne, a także na działanie ognia. Ochraniają wnętrze przed rozwojem pleśni i grzybów. Okna PCV zawierają dwa rodzaje uszczelek – przyszybowe i oporowe, których zadaniem jest nie dopuścić wilgoci do okuć. Ponadto uszczelki oporowe stanowią zaporę dla wiatru, kurzu i hałasu.

Pracownik z firmy Wesa w Tanowie mówi: Dobry wybór okien i ich właściwe zamontowanie sprawi, że wnętrze będzie odpowiednio izolowało hałas i niską temperaturę z zewnątrz. Natomiast same okna mogą posłużyć kilkadziesiąt lat.

Estetyka i konserwacja okien PCV

Stolarka PCV najczęściej jest wybierana w kolorze białym. Jest to uniwersalna barwa, która łatwo wpasuje się zarówno w elewację, jak i we wnętrza budynku. Poza tym biały kolor nie jest tak narażony na działanie promieni słonecznych jak ciemne barwy. Jednak wybór jest bardzo duży. Znajdziemy okna PCV w różnych kolorach, dwukolorowe lub imitujące drewno. Możliwości estetycznych jest więc więcej niż w przypadku okien drewnianych lub okien aluminiowych. Stolarka drewniana wymaga regularnej konserwacji. Natomiast w przypadku okien PCV pielęgnacja nie wymaga wykonywania specjalnych czynności. Wystarczy mokra szmatka, którą usuniemy zabrudzenia.