Nożyce do cięcia kabli wykorzystywane są w pracy przez każdego elektryka oraz instalatora. Dzięki nim cięcie kabli staje się precyzyjne, szybkie, łatwe i bezproblemowe. Są trwałe i niezawodne. Posłużą do cięcia kabli i przewodów w typowej izolacji polwinitowej z żyłami wykonanymi z miedzi bądź aluminium. Sprawdź, czym charakteryzują się nożyce do cięcia kabli i jakie są ich rodzaje.

Nożyce do cięcia kabli to narzędzia niezwykle trwałe i wytrzymałe. Wykonane z najwyższej jakości materiałów, są łatwo rozbieralne, dzięki czemu można wymienić zużyte części. Wyposażone są w przekładnię dźwigniową, zapadkową lub w napęd hydrauliczny. Otwarte lub zamknięte ostrza zapinane są na kablu, a krótkie lub wydłużone rękojeści nożyc z przekładnią zapadkową zwiększają komfort pracy. Przyjrzyjmy się poszczególnym modelom.

Nożyce do cięcia kabli aluminiowych i miedzianych

Nożyce do cięcia kabli pokryte są materiałem izolacyjnym, odpornym na upływ czasu, czynniki zewnętrzne, promieniowanie UV oraz wilgoć i zanieczyszczenia. Ich konstrukcja pozwala bezpiecznie wykonywać prace monterskie.

Wyposażone są w ostrze odkuwane ze stali stopowej, obrobionej cieplnie i szlifowanej, co wpływa na trwałość narzędzia. Taki model nożyc przeznaczony jest do cięcia kabli zbrojonych i opancerzonych oraz drutu miedzianego, ciągnionego na zimno. Niektóre modele wyposażone zostały dodatkowo w sprężynę oraz specjalnie wyprofilowane ostrza, co umożliwia cięcie przy użyciu jednej ręki i gwarantuje brak zgnieceń i deformacji.

Tego typu wysokiej jakości nożyce znajdziemy w renomowanej firmie INTRA.

Nożyce do cięcia kabli jedno- i wielożyłowych

Ten typ nożyc wykonany jest z najwyższej jakości stali stopowej, obrobionej cieplnie i szlifowanej. Takie nożyce przetną nawet bardzo grube kable, a także umożliwią nacięcie kabla w gnieździe zewnętrznym oraz jego precyzyjne cięcie w gnieździe bliżej osi obrotu.

Nożyce oburęczne

Nożyce oburęczne do cięcia kabli wyposażone są w ostrza o specjalnej geometrii, pozwalającej na zminimalizowanie siły nacisku. Ich ramiona wykonane są ze specjalnej rurki aluminiowej. Dzięki temu praca tymi nożycami nie jest uciążliwa, a narzędzie poradzi sobie z kablami o przekroju nawet do 150mm2.

Nożyce do cięższych prac

Nożyce do cięższych prac posiadają regulowany kąt ustawienia ramion, dzięki czemu możliwa jest optymalna regulacja szerokości uchwytu. Ponadto posiadają one aluminiową, teleskopową rękojeść o długości 550-700 mm. W ten sposób możemy posługiwać się nimi w trudnodostępnych miejscach. Odpowiednia geometria ostrzy i mechanizm zapadkowy sprawiają, że cięcie jest wyjątkowo precyzyjne.

[avg] ([per]) [total] vote[s]