Zewnętrzne oświetlenie domu jest nie mniej ważne niż światło w jego wnętrzu. Przekonał się o tym każdy, kto kiedykolwiek poruszał się po podwórku w ciemności i po omacku próbował otworzyć drzwi zamknięte na klucz. Jednak lampy zewnętrzne służą nie tylko poprawie komfortu i bezpieczeństwa mieszkańców. Mogą też pełnić funkcje dekoracyjne i stanowić piękną ozdobę budynku oraz ogrodu.

Kinkiety elewacyjne, sufitowe i wiszące lampy na gankach, stojące lampy na tarasach i wreszcie fantazyjne lampy ogrodowe… Jak widać, do kategorii lamp zewnętrznych możemy zaliczyć niezwykle bogatą grupę produktów, różniących się między sobą i przeznaczeniem, i wyglądem. Jednak wszystkie lampy zewnętrzne posiadają kilka obowiązkowych cech wspólnych.

Wymagania dla lamp zewnętrznych

Szukając lampy, która będzie używana poza pomieszczeniem, musimy wybierać spośród modeli przeznaczonych do właśnie takich zastosowań. Choć niektóre lampy zewnętrzne wyglądem do złudzenia przypominają swoje domowe odpowiedniki, różnią się od nich konstrukcją.

Lampa zewnętrzna musi być odporna na szczególne warunki użytkowania. Zwłaszcza oświetlenie montowane na stałe powinno charakteryzować się bardzo dużą trwałością, odpornością na zmienne warunki atmosferyczne, w tym ostre porywy wiatru, a przede wszystkim deszcz i śnieg. Kluczową kwestią jest szczelność oprawy, o której informuje nas współczynnik IP, zamieszczany w specyfikacji produktu.

Pośród lamp zewnętrznych znajdziemy modele o różnym stopniu ochrony. W niektórych miejscach, np. na zadaszonym ganku, możemy zdecydować się na użycie kinkietu lub plafonu natynkowego o IP20. Jednak na zewnętrznej, odsłoniętej ścianie użycie takiego oświetlenia nie jest wskazane. Aby mieć pewność, że do środka oprawy nie przedostanie się wilgoć, trzeba wybrać lampę o wyższym stopniu ochrony, np. IP42, IP44 lub IP54.

Wpuszczanym w podłoże oprawom najazdowym oraz lampom ogrodowym stawiajmy jeszcze większe wymagania – mówi ekspert z firmy Phenomena Light. Ponieważ takie lampy znajdują się bezpośrednio na ziemi, są szczególnie narażone na zalanie. W takich miejscach wskazane jest sięganie po oprawy o IP65 lub IP67.

Możliwości lamp zewnętrznych

Jak wspomnieliśmy już we wstępie, lampy zewnętrze mają zastosowanie funkcjonalne i dekoracyjne. Aspekt użytkowy nie ogranicza się do zapewniania domownikom wygody podczas przemierzania podwórka po zmroku. Zewnętrzne oświetlenie posesji to jeden ze sposobów na odstraszanie włamywaczy. Mamy tu na myśli przede wszystkim lampy uruchamiane fotokomórką.

Z kolei dekoracyjna funkcja lamp wynika nie tylko z atrakcyjnego wyglądu oprawy. Za pomocą oświetlenia możemy dowolnie kształtować przestrzeń posesji po zmroku, a więc akcentować wybrane elementy budynku, najpiękniejsze rośliny czy małą architekturę ogrodową. Przemyślana gra światłem i cieniem w ogrodzie pozwoli wyczarować w nim wyjątkową atmosferę, zaś odpowiedni sposób podświetlenia domu daje możliwość optycznego modelowania jego bryły.

[avg] ([per]) [total] vote[s]