Niezależnie od tego, jakie zmiany zachodzą w egzaminie na prawo jazdy oraz kwestiach formalnych związanych z jego uzyskaniem, dobry instruktor jazdy musi charakteryzować się kilkoma kluczowymi cechami wyróżniającymi go na tle konkurencji. Pewność zdania egzaminu na prawo jazdy możemy uzyskać tylko w przypadku, gdy nasz instruktor zachowuje pełen profesjonalizm oraz posiada odpowiednią zdolność do przekazywania wiedzy.

Ocena instruktora jazdy

Większość z nas pewne pojęcie o swoim instruktorze jazdy zdobywa dopiero po odbyciu z nim kilku godzin praktycznego szkolenia. To wtedy zyskujemy wyobrażenie na temat metod postępowania danego instruktora, a tym samym możemy ocenić nasze szanse na zdobycie odpowiedniej wiedzy i bezproblemowe zdanie egzaminu. Zazwyczaj jest to jednak już niezbyt dobry moment na zmianę instruktora, z którym w jakiś sposób się zżyliśmy, nawet jeśli nie do końca jesteśmy z niego zadowoleni. Najlepiej więc od razu wybrać placówkę, która zrzesza wyłącznie najlepszych – taką jak szkoła nauki jazdy Manewr. Jeśli jednak nie mamy takiej opcji, to najlepiej poprosić o możliwość odbycia tak zwanej jazdy obserwacyjnej, w trakcie której będziemy mogli przyjrzeć się, jak wygląda kurs bez konieczności uczestniczenia w nim. Pozwala to na wyrobienie sobie opinii na temat danego instruktora i tym samym podjęcie przemyślanej decyzji, czy chcemy pobierać naukę właśnie u niego.

Jakie cechy powinien mieć dobry instruktor jazdy?

Od dobrego instruktora jazdy oczekujemy przede wszystkim komunikatywności, która pozwala na łatwe zrozumienie jego słów. Na nic nam się przyda instruktor, który posiada doskonałe zdolności jazdy oraz ogromną wiedzę, jeśli nie będziemy w stanie się z nim dogadać. Inną niezwykle ważną cechą idealnego instruktora jazdy jest niewątpliwie spostrzegawczość. To ona pozwala na wczesne wykrycie błędów prowadzących do wykształcenia złych nawyków. Jeśli instruktor jest spostrzegawczy, bardzo szybko wyłapie elementy, nad którymi musimy jeszcze popracować – oraz błędy, które popełniamy. Jedną z kluczowych cech każdego instruktora jazdy o nieposzlakowanej opinii jest także punktualność. W przypadku kursu na prawo jazdy powiedzenie „czas to pieniądz” nie jest tylko wytartym sloganem – tutaj rzeczywiście każda godzina kosztuje, a spóźnialski instruktor może skrócić czas jazdy. Z punktualnością wiąże się także elastyczność każdego z instruktorów. Dobrze, gdy czas pracy naszego instruktora jest zgodny z tym, w jakich godzinach jesteśmy w stanie uczestniczyć w kursie. Pozwoli to na łatwe dogadanie terminów oraz szybkie przejście przez praktyczną część kursu na prawo jazdy.