Wykończenie budynku stanowi ważne zadanie wpływające nie tylko na estetykę, ale i funkcjonalność obiektu. Właściwie dobrane farby będą mieć znaczenia dla trwałości i zabezpieczenia całej konstrukcji. Malowanie elewacji to proces czasochłonny, jednak przeprowadzany jest raz na kilkanaście lat. W związku z tym przy wyborze odpowiedniego produktu warto zwrócić uwagę na jego jakość oraz trwałość. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań jest wybór nowoczesnych farb do elewacji o szerokich zastosowaniach, które sprawdzą się niemal na każdej powierzchni. Czym charakteryzują się farby silikonowe?

Czym są farby silikonowe?

Farby silikonowe do elewacji to farby dyspersyjne z dodatkiem żywic silikonowych o wysokim stopniu hydrofobowości i paroprzepuszczalności. Hydrofobowość charakteryzuje się zdolnością powłoki do odpychania od swojej powierzchni cząsteczek wody. Dzięki temu elewacja budynku ma właściwości samoczyszczące, polegające na tym, że pod wpływem opadów atmosferycznych, elewacja nie wchłania deszczu, a po jej powierzchni woda spływa wraz z zanieczyszczeniami. – jak wyjaśnia przedstawiciel producenta materiałów budowlanych Sempre Farby. Z kolei paroprzepuszczalność, dzięki mikroporowatej strukturze umożliwia dyfuzję pary wodnej ze ścian. Dobre farby elewacyjne powinny cechować się wysokim natężeniem tych dwóch elementów, które będą gwarantować ich trwałość. W ich składzie znajdują się także specjalne cząsteczki, które po wyschnięciu tworzą strukturę nieregularnej sieci, odpornej na wszelkiego rodzaju naprężenia powstające pod wpływem zmian temperatury.

Zastosowanie farb silikonowych

Farby silikonowe przeznaczone są zarówno do nowoczesnego budownictwa, jak i do renowacji budynków. Co więcej, mogą być używane w środku i na zewnątrz obiektów. Są kompatybilne niemal ze wszystkim rodzajami elewacji, między innymi dobrze sprawdzą się na tynkach cementowo-wapiennych, murach z cegły, tynkach akrylowych i baranku. Ze względu na swoje właściwości są jednym z najczęściej stosowanych rozwiązań do malowania nowych elewacji, ale znajdują także zastosowanie w celu renowacji powierzchni pokrytych starymi farbami emulsyjnymi lub silikatowymi. Ze względu na swoją wysoką paroprzepuszczalność, farby silikonowe zewnętrzne są szczególnie popularne do miejsc narażonych na wysoką temperaturę, wilgoć i zabrudzenia. Dobrze sprawdzą się w łazienkach lub kuchniach, a także na zewnątrz budynków znajdujących się w miejscach o dużym zanieczyszczeniu powietrza.

Dlaczego warto wybrać farby do elewacji?

Elewacje budynków narażone są na niszczące działanie mikroorganizmów, wilgoci, a także zmiennych warunków atmosferycznych. Każda elewacja z czasem pęka, traci kolor i swoje właściwości zabezpieczające oraz ochronne. Dzięki temu, że farba silikonowa w swoim składzie posiada żywicę silikonową, pigmenty i wypełniacze, tworzy gładką i elastyczną powłokę, która dzięki hydrofobowości przez długi czas pozostaje czysta. Co więcej, powierzchnia jest odporna na działanie deszczu, śniegu, a także silnych promieni słonecznych powodujących szybkie blaknięcie koloru. Natomiast dzięki temu, że paroprzepuszczalność umożliwia odprowadzenie nadmiaru pary wodnej z głębszych warstw, farba elewacyjna świetnie sprawdzi się jako warstwa wykończeniowa w systemach ociepleń. Ponadto, specjalne składniki zawarte w jej składzie chronią budynek przed glonami i porostami, zapewniając nie tylko ładny wygląd, ale i dając pewność, że będzie to inwestycja na lata.

Rate this post