Heban to drewno, które jest pozyskiwane z różnych gatunków drzew. Jednak, jak sama nazwa wskazuje, na ogół otrzymywane jest z hebanowców. Tego typu drzewa rosną przede wszystkim w strefie podzwrotnikowej i międzyzwrotnikowej. To więc gatunek egzotyczny, chociaż również w Polsce znaleźć można heban, ale na znacznie mniejszą skalę. Co warto wiedzieć o tym gatunku drewna?

Parametry drewna hebanowego

Heban posiada doskonałe parametry fizyczne. To drewno bardzo twarde i wytrzymałe. Jego twardość wynosi aż 171 MPa. Drewno hebanowe jest znacznie twardsze niż w zasadzie wszystkie inne gatunki drewna, poza gwajakiem. Polski dąb wypada w tym przypadku bardzo słabo. Jego twardość to bowiem około 70 MPa. Niewiele twardszy jest grab – 89 MPa. Heban jest także drewnem trudno łupliwym, a więc i odpornym na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Dlatego też powszechnie wykorzystuje się go do produkcji mebli, parkietów i podłóg. Co ciekawe, heban znajduje także zastosowanie przy wytwarzaniu instrumentów muzycznych czy zegarków lub okularów z drewnianymi oprawkami. Ich produkcją zajmują się takie firmy, jak na przykład Woodison.

Dlaczego heban jest tak pożądany?

Heban do drewno uznawane za szlachetne. Uwagę zwraca przede wszystkim jego ciemne, niekiedy nawet czarne zabarwienie. Efekt taki uzyskuje się niekiedy poprzez wzbogacenie innych gatunków drewna (np. gruszy, dębu lub grabu) przy  pomocy specjalnych barwników. Jednak w celach artystycznych takich podróbek nie stosuje się. Poza tym warto pamiętać o tym, że prawdziwy heban jest materiałem luksusowym, który odpowiednio pielęgnowany może posłużyć przez naprawdę wiele lat. Nie bez powodu najdroższy jest heban koloru czarnego. Jest on bowiem bardzo atrakcyjny pod względem wizualnym. Więcej zapłacić trzeba przy tym za drewno importowane, polski heban jest nieco tańszy. Z uwagi na wysoką cenę, heban stosuje się obecnie stosunkowo rzadko.

Które gatunki hebanu są najlepsze?

Najpopularniejszy jest heban afrykański o ciemnej barwie  – Diospyros crassiflora. To materiał, który wymaga zastosowania bardzo ostrych narzędzi, dlatego przeznaczony jest tylko dla osób bardzo doświadczonych. Wykorzystywany jest często nie tylko do produkcji mebli czy instrumentów muzycznych, ale i do rzeźbienia czy do produkcji luksusowych zegarków z drewna. Heban to drewno oleiste i gęste, które sprawia problemy w czasie klejenia. Z drugiej strony doskonale daje się polerować. Jest bardzo odporne, sprawdza się nawet w przypadku trudnych warunków pogodowych. Z tego powodu niezmiennie heban uznaje się za jeden z najlepszych gatunków drewna na świecie.

[avg] ([per]) [total] vote[s]