Jeśli należysz do osób, które nie wyobrażają sobie mieszkania bez roślin i z zamiłowaniem uzupełniają domową dżunglę kolejnymi okazami, prawdopodobnie wkrótce zaczniesz odczuwać dotkliwy brak miejsca na kwiaty na parapetach i półkach. Gdzie pomieścić kolejne sadzonki i jak zapewnić im najlepsze warunki, gdy domowy ogródek zdaje się być przepełniony? Pod sufitem i na ścianach!

Chociaż wiszące doniczki kojarzą się nam najczęściej z uprawą kwiatów na balkonach, również dobrze sprawdzają się z zamkniętych pomieszczeniach. Rosnące zainteresowanie domową uprawą roślin sprawia, że producenci doniczek oferują klientom coraz więcej pomysłowych rozwiązań. Doniczki wiszące tworzą więc bardzo zróżnicowaną grupę produktów, a wybierając odpowiedni model, trzeba brać pod uwagę kilka istotnych właściwości.

Różne uchwyty i metody mocowania doniczek wiszących

Podczas wyboru doniczki wiszącej, trzeba brać pod uwagę przede wszystkim jej pojemność oraz mocowanie. Wielkość doniczki zawsze musi być dopasowana do wymagań rośliny, jej wieku i tempa wzrostu. Mocowanie doniczki musi z kolei być na tyle wytrzymałe, by bezpiecznie utrzymało ciężar kwiatów wraz z podłożem – podpowiada ekspert ze Sklepu Kwiecistego.

Pojemnik, w którym zamierzamy podwiesić kwiaty, powinien być jak najlżejszy. Właśnie dlatego wiszące doniczki produkowane są zwykle z tworzyw sztucznych. W najpopularniejszych modelach również uchwyty wykonane są z twardego tworzywa i zakończone dużym hakiem. Takie doniczki można wieszać na zaczepach montowanych na kołkach rozporowych w stropach, a także na barierkach oraz poręczach i są najczęstszym wyborem do aranżacji kwiatowych na świeżym powietrzu (balkony, tarasy, ogrody). Szukając doniczki wiszącej do wnętrza, warto zastanowić się nad modelem podwieszanym na stalowych linkach (np. doniczki Sandy, Splofy). Takie rozwiązania są po pierwsze bardziej estetyczne, a po drugie – dają większą pewność wytrzymałości.

Jednym z nowszych rozwiązań są wiszące doniczki przyścienne, które można zamocować do ściany w domu, jak i do elewacji. Ich montaż jest bardzo prosty i w razie potrzeby umożliwia szybką zmianę aranżacji – doniczkę przyścienną zawiesza się na kołku tak samo, jak lustro czy obraz. Nowoczesne doniczki tego typu posiadają wyprofilowany tył, dzięki czemu dobrze przylegają do ściany i posiadają otwór-zaczep. Do grupy doniczek wiszących możemy zaliczyć również modele rynnowe, ze specjalną obejmą, umożliwiającą pewny montaż nie tylko na rynnach, ale też okrągłych słupach, wspornikach, a nawet na drzewkach.

Estetyka wiszącej kompozycji kwiatowej

W doniczkach wiszących najpiękniej prezentują się rośliny o przewieszających się pędach. Na balkonie możesz wykorzystać je do wyeksponowania surfinii i pelargonii, ale wspaniale będzie prezentować się tutaj także komarzyca, fuksja, uczep rózgowaty czy sutera. Do uprawy w doniczce wiszącej w mieszkaniu doskonale nadają się wszystkie pnącza, a więc np. bluszcz, filodendron, winnik. W wiszącej doniczce możesz posadzić też sukulenty, przy czym najlepiej w tej roli sprawdzi się rhipsalis, który bardzo szybko zakryje całą doniczkę, tworząc efekt wiszącej, zielonej kuli.

W wiszącej doniczce możesz uprawiać też inne rośliny, jednak w takim przypadku postaraj się zawiesić je możliwie nisko, by móc zawsze cieszyć się ich widokiem. Ponieważ w takiej aranżacji ozdobą będzie również sama doniczka, wybieraj modele eleganckie, dopasowane designem do wystroju wnętrza, np. doniczki rattanowe, ażurowe czy kolorowe doniczki o strukturze imitującej włóczkę.

[avg] ([per]) [total] vote[s]