Alergie to schorzenia typowe dla obecnych czasów. Są nie tylko bardzo uciążliwe, utrudniają normalne funkcjonowanie, ale również mogą być przyczyną innych, znacznie poważniejszych dolegliwości, związanych między innymi z układem oddechowym i pokarmowym, oraz problemów dermatologicznych. Jednym z najważniejszych czynników, umożliwiających ograniczenie wpływu alergenów, takich jak kurz, pyłki roślin i niektóre drobnoustroje na nasze życie, jest zadbanie o odpowiednie warunki w najbliższym otoczeniu. Dom jest miejscem, w którym spędzamy znaczną część naszego dnia – oto kilka cech domu przyjaznego alergikom.

Właściwe surowce

Domy dla alergików powinny być przede wszystkim wykonane z odpowiednich, naturalnych materiałów, takich jak drewno z celulozową izolacją. Posiada ono ciekawą właściwość, stawiającą je ponad materiałami konwencjonalnymi, takimi jak cegła, mianowicie pozytywnie wpływa ono na mikroklimat wewnątrz domu – wszystkie dzięki temu, że drewno „oddycha” i zawiera w sobie żywice i soki. Do wykończenia ścian drewnianych w domu antyalergicznym stosuje się powłoki posiadające atest Polskiego Towarzystwa Alergologicznego. Konstruowanie drewnianych domów specjalne dla alergików jest specjalnością firmy budowlanej ITS. Z drewna również powinny być wykonane podłogi, gdyż nie elektryzują się one i nie przyciągają kurzu – są zatem łatwe w utrzymaniu czystości.

Wentylacja

Sprawny system wentylacji jest niezbędny dla zapewnienia komfortu mieszkańców – szczególnie tych cierpiących na różnego rodzaju alergie. Pozwala ona zapewnić równomierny dopływ świeżego, czystego powietrza z zewnątrz oraz usuwa zanieczyszczenia, brzydkie zapachy i wilgoć z pomieszczeń. Nadmiar wilgoci jest szczególnie niebezpieczny dla alergików, gdyż utrudnia ona oddychanie i sprzyja rozwojowi drobnoustrojów, takich jak bakterie, grzyby i roztocza. Jednym z ważniejszych elementów systemy wentylacji są… okna. To bowiem właśnie przez nie powietrze przedostaje się do wnętrz, nawet gdy są zamknięte. Niegdyś powietrze w pomieszczeniach ulegało wymianie nawet siedem rady w ciągu godziny – była to zasługa niskiej szczelności okien. Obecna technologia sprawia, że okna są znacznie szczelniejsze, lepiej utrzymują ciepło w domu, jednak kosztem skutecznej wentylacji. Do domu alergików najlepszym wyborem będą również okna drewniane, charakteryzujące się wysokim współczynnikiem izolacyjności cieplnej, przy jednoczesnym zachowaniu dobrych parametrów wentylacyjnych.