W przedszkolu dziecko spędza po wiele godzin każdego dnia. Musi być więc miejscem, w którym dobrze się ono czuje i do którego chętnie wraca. Przyjazna atmosfera to jednak nie wszystko. Przedszkole pełni przecież także niebagatelną rolę w rozwoju dziecka, kształtuje jego postawy i dobre nawyki. Wybór odpowiedniej placówki nie powinien być zatem dziełem przypadku. Na co warto zwrócić uwagę, szukając dobrego przedszkola?

Lokalizacja

Nie bez znaczenia jest na pewno jego odległość od domu. Choć rejonizacja już nie obowiązuje, to pamiętajmy, że wożenie malucha na drugi koniec miasta każdego dnia może okazać się utrapieniem zarówno dla niego samego, jak i dla jego rodziców – szczególnie w te dni, gdy pogoda nie dopisuje.

Plac zabaw

Mniej sprzyjające warunki atmosferyczne nie powinny też stać się przeszkodą dla codziennej, choćby niewielkiej dawki ruchu na świeżym powietrzu. Jeśli dzieci będą musiały w tym celu chodzić np. do pobliskiego parku, dosyć często może się zdarzać, że spędzą jednak cały dzień w pomieszczeniu. Warto więc poszukać placówki dysponującej własnym ogrodem lub placem zabaw.

Posiłki

O placówce nieźle też będzie świadczyć uwzględnienie różnego rodzaju potrzeb żywieniowych – nawet jeśli alergie czy nietolerancje pokarmowe nie dotyczą naszej pociechy.

Program

Warto posłać malucha do przedszkola, w którym będzie ono mogło skorzystać ze znacznie większej liczby i różnorodności zajęć niż tylko te przewidziane w podstawie programowej. Umożliwi mu to nie tylko bardziej wszechstronny rozwój, ale też odkrywanie i pogłębianie wybranych pasji już od najmłodszych lat. Znaczenie mają też w tym kontekście wycieczki poza placówkę, np. do teatru czy muzeum.

Kadra

Nawet najlepszy nawet plan dnia będzie wyglądał dobrze jedynie na papierze, jeśli nie jest realizowany przez kompetentną kadrę. I chodzi tu nie tylko o wykwalifikowanych opiekunów, ale też o specjalistów w wybranych dziedzinach (jak choćby logopedia). Gdy przedszkole może pochwalić się zaletami swojego personelu, jak również programu czy metod pracy z dziećmi, z pewnością zrobi to np. na swojej stronie internetowej – tak właśnie jest w przypadku choćby katowickiego Centrum Edukacji „Familia”.

Atmosfera

W ocenie konkretnej placówki możemy się zdać też na własną intuicję, najlepiej podczas dni adaptacyjnych (już sama ich organizacja powinna być poczytywana jako plus dla przedszkola). Zwróćmy uwagę na to, czy dzieci chętnie, beztrosko się bawią, a także na to, jak są traktowane przez opiekunów. Kontakt tych ostatnich również z rodzicami powinien być dobry. Nie bójmy się zadawać wszystkich nurtujących nas pytań. Jeśli odpowiedzi są udzielane zdawkowo i w nerwach, podobnych zachowań można będzie się spodziewać też pod naszą nieobecność. W naprawdę dobrym przedszkolu natomiast jest to sytuacja nie do przyjęcia.