Dobro środowiska leży nam na sercu coraz bardziej. Jeszcze kilka lat temu nikt nie przejmował się ekologicznym budownictwem, dziś staje się to standardem. Właśnie dlatego coraz częściej zależy nam na uzyskaniu certyfikatu LEED. O czym świadczy zdobycie tego typu certyfikatu, dlaczego warto się o niego starać? Odpowiedzi na te i inne pytania udzielamy w poniższym tekście – jeśli chcesz wiedzieć więcej o LEED, to zapraszamy do lektury.

LEED czyli –  Leadership in Energy and Environmental Design

Certyfikat LEED, będący bohaterem dzisiejszego tekstu, to  stworzony w USA system oceny budynków pod kątem oszczędzania energii i wpływu na środowisko naturalne. Certyfikat Leadership in Energy and Environmental Design, czyli LEED, opracowano w 1993 roku, po raz pierwszy zastosowano pięć lat później (w roku 1998), a jego autorem jest Amerykańska Rada Budwnictwa Zrównoważonego (US  Green Building Council) – organizacji zrzeszającej niezależnych naukowców i badaczy oraz ekspertów z rynku nieruchomości. Mimo że korzenie LEED znajdują się w Stanach Zjednoczonych, system ten stosowany jest obecnie na całym świecie.

Czym jest i o czym świadczy certyfikat LEED?

Certyfikat LEED przyznaje się nowopowstałym i istniejącym już budynkom o charakterze użytkowym, a więc przede wszystkim biurom, hotelom,  magazynom i centrom handlowym ale również szpitalom, szkołom czy halom sportowym,. Domy jednorodzinne (do trzech kondygnacji) mogą ubiegać się o specjalną odmianę certyfikatu – LEED for Homes. Wszystkie wyżej wymienione budynki podlegają ocenie pod względem wpływu na środowisko naturalne. Pod uwagę brane jest wiele czynników, między innymi usytuowanie budynku pośród terenów zielonych, zużycie energii oraz wody, a także rodzaj wykorzystanych do budowy materiałów. Nowopowstałe budynki ocenia się już na poziomie projektu, a także w trakcie budowy, budynki istniejące sprawdza się pod względem wykorzystanych materiałów, procesu konserwacji lub podczas remontu.

Co należy zrobić, by otrzymać certyfikat LEED?

O certyfikat LEED może dobrowolnie ubiegać się każdy. By rozpocząć proces, należy zarejestrować projekt budynku, a następnie wnieść odpowiednie opłaty. By otrzymywać certyfikat LEED, budynek musi spełniać konkretne kryteria – za wypełnienie każdego z nich przyznawane są punkty, zaś ich ostateczna suma wpływa na to, jaki rodzaj certyfikatu LEED otrzyma budynek. Wyróżniamy następujące rodzaje: podstawowy, srebrny, złoty, platynowy. Certyfikat platynowy otrzymają tylko najbardziej przyjazne środowisku budynki.

Gwarancja ekologicznego budownictwa

Otrzymanie certyfikatu LEED daje nam pewność, że budynek został wzniesiony zgodnie z zasadami ekologicznego budownictwa – nie szkodzi środowisku naturalnemu, minimalizuje zużycie energii i wody, a także odpowiedzialnie wykorzystuje dostępne surowce. Zadbajmy o zdrowe środowisko, w którym mieszkamy, pracujemy i odpoczywamy– opłaci się to nie tylko nam, ale i całej planecie, na której przecież wszyscy żyjemy.

[avg] ([per]) [total] vote[s]