Materiałem powszechnie używanym do produkcji stolarki okiennej i drzwiowej było jeszcze do niedawna drewno. Wraz z wynalezieniem tworzyw sztucznych zaczęto produkować okna i drzwi z PVC. Szybko podbiły one rynek ze względu na niższą cenę oraz dobre właściwości użytkowe. Obecnie do tworzenia stolarki okienno-drzwiowej coraz częściej wykorzystuje się specjalne stopy aluminium. To doskonała alternatywa dla stolarki drewnianej i PVC. Jeżeli chcesz się dowiedzieć dlaczego, koniecznie przeczytaj ten artykuł!

Czy stolarka aluminiowa powstaje z czystego aluminium?

Aluminium ma szereg właściwości, które sprawiają, że jest to idealny materiał do produkcji stolarki okienno-drzwiowej. Sam glin w czystej postaci jest zbyt miękki, aby można było z niego stworzyć wytrzymałe i odporne na działanie czynników zewnętrznych profile, dlatego dodaje się do niego inne pierwiastki takie, jak np.: żelazo, miedź, krzem, magnez czy mangan. W ten sposób powstają różne stopy aluminium, które dzięki zastosowaniu specjalnej obróbki cieplnej są o wiele wytrzymalsze od czystego glinu. To właśnie ze stopów aluminium produkowane są profile, z których tworzone są okna, drzwi i konstrukcje aluminiowe.

Czym charakteryzuje się stolarka aluminiowa?

Stolarka aluminiowa wyróżnia się szeregiem doskonałych właściwości:

1. Jest lekka
Stopy aluminium służące do produkcji stolarki są o wiele lżejsze od stali czy żelaza. Gęstość aluminium jest niska, dzięki czemu jest to materiał o wyjątkowo małej wadze. Cecha ta sprawia, że z profili aluminiowych można tworzyć nawet bardzo duże przeszklenia, które byłyby zbyt ciężkie z zastosowaniem profili wykonanych z PVC albo drewna. Bez stolarki aluminiowej nie powstałyby więc np. nowoczesne szklane wieżowce.

2. Jest trwała
Stolarka aluminiowa, której produkcją zajmuje się m.in. firma Opal Wrocław, wyróżnia się wyjątkową trwałością. Okna, drzwi i konstrukcje wykonane z tego materiału są znacznie trwalsze od tych wyprodukowanych z drewna czy PVC.

3. Jest odporna
Profile aluminiowe charakteryzują się imponującą wytrzymałością i odpornością. Materiał ten jest bowiem odporny na: działanie zmiennej temperatury (nawet przy jej gwałtownych wahaniach nie zmienia swoich wymiarów), czynniki atmosferyczne (np.: promieniowanie UV, śnieg, deszcz czy mróz), korozję, działanie kwasów, gazów, olejów i innych substancji chemicznych, uszkodzenia mechaniczne (np. zadrapania czy zarysowania) oraz odkształcenia.

4. Jest stabilna i sztywna
Pomimo swojej niskiej gęstości i wynikającej z tego niewielkiej wagi stolarka aluminiowa jest sztywna i stabilna, dzięki czemu można z niej tworzyć solidne konstrukcje.

5. Jej pielęgnacja jest mało uciążliwa
Kolejną zaletą profili aluminiowych jest fakt, iż nie wymagają one przeprowadzania regularnych czynności konserwacyjnych, a mimo to prezentują się nienagannie. Czyszczenie ich jest również bardzo łatwe – od czasu do czasu wystarczy przetrzeć je miękką szmatką zwilżoną wodą wymieszaną z niewielką ilością płynu do mycia naczyń. 

6. Ogromny wybór kolorów
Stolarka aluminiowa jest najczęściej wykańczana metodą malowania proszkowego, które dodatkowo zwiększa jej wytrzymałość. Dzięki temu można nadać jej dowolny kolor, dopasowując go do wymagań konkretnego projektu architektonicznego.

Rate this post