Gdy przystępujemy do poszukiwania mieszkania, okazuje się, że ofert jest tak dużo, że wybór nas przerasta, albo przeciwnie: nic nam się nie podoba! Powodem tego jest natłok informacji, ale też nasze nie do końca sprecyzowane oczekiwania. Zastanówmy się więc, jakie powinno być idealne mieszkanie, jakie cechy odróżniają je od przeciętnych mieszkań i na co poza samym mieszkaniem zwrócić uwagę.

Gdzie ulokowane jest idealne mieszkanie?

Dla wielu osób decydującym kryterium wyboru mieszkania jest jego lokalizacja. I słusznie! Nie spędzamy przecież w mieszkaniu całego życia, mnóstwo osób większość czasu spędza poza domem, dlatego liczy się dogodna lokalizacja. Warto uwzględnić odległość do pracy, dostępność komunikacji miejskiej oraz okoliczne punkty usługowe i atrakcje. Na co jeszcze zwrócić uwagę, zastanawiając się nad lokalizacją idealnego mieszkania? Na to pytanie odpowiada specjalista z ASA Develompent:

– Mieszkanie to zakup na całe życie, a czasem korzystać będzie z niego więcej niż jedno pokolenie. Warto więc przyjrzeć się temu, z jakimi ludźmi spędzimy ten czas, czyli na sąsiedztwo i okolicę. Czy dzielnica jest bezpieczna? Dominują rodziny z dziećmi, osoby starsze czy młodzi single? To będzie determinowało charakter miejsca i rozwój jego infrastruktury w najbliższych latach. Jeżeli mamy małe dziecko jako jedyni w okolicy, nie ma co liczyć, że szybko powstanie duży plac zabaw. Dlatego tak wiele osób szuka mieszkania w okolicy, w której żyją osoby na podobnym etapie życia. W przyszłości umożliwi to też nawiązywanie satysfakcjonujących relacji sąsiedzkich.

Należy zwrócić uwagę na to, jak wygląda blok, w którym usytuowane jest mieszkanie. Powinien być przemyślany konstrukcyjnie i zadbany. Ważne, aby nam się podobał, podobnie jak cała aranżacja zieleni wokół.

Nie należy zapominać o piętrze, na którym kupowane mieszkanie ma być ulokowane. Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszy się piętro pierwsze – blisko, ale znacznie bezpieczniej niż na parterze – oraz bardzo wysokie piętra, z których roztacza się fantastyczny widok, a nad nami nie ma sąsiadów.

Jak zbudowane jest idealne mieszkanie?

Przejdźmy do wnętrza idealnego mieszkania. Jest przestronne i urządzone z głową, dzięki czemu panuje w nim porządek i wszystko ma swoje miejsce. Wnętrza są dość duże, ale przytulne i komfortowe. Doskonałej jakości stolarka okienna i drzwiowa zapewnia ciszę, ciepło i bezpieczeństwo, a przy tym dobrze się komponuje z całością. Orientacja względem kierunków świata sprawia, że w idealnym mieszkaniu często gości przyjazne oczom i piękne światło dzienne.

Idealne mieszkanie to także przestrzeń dodatkowa: balkon lub taras, piwnica oraz garaż. Dzięki temu nie musimy się martwić o parkowanie, przechowywanie sprzętów, a przestrzeń na zewnątrz pozwala cieszyć się promieniami słońca i rześkim wiatrem, kiedy tylko mamy na to ochotę.