Największym źródłem kosztów eksploatacji budynków mieszkalnych jest ogrzewanie, a odpowiedzią na ten problem jest inwestycja w budowę domu w technologii pasywnej. Podczas budowy domu pasywnego stosuje się szereg rozwiązań, umożliwiających nie tylko ograniczenie strat ciepła, ale jednocześnie wykorzystywanie alternatywnych źródeł energii, co skutkuje obniżeniem kosztów ogrzewania nawet o 90% względem budynków tradycyjnych.

Głównym założeniem budownictwa pasywnego jest sięganie po rozwiązania minimalizujące straty energii i umożliwiające korzystanie z pasywnych źródeł ciepła, takich jak światło słoneczne czy energia emitowana przez urządzenia AGD, a nawet samych domowników – wyjaśnia nasz rozmówca z firmy DE-BO, autoryzowanego dystrybutora okien Vetrex. Bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na skuteczną redukcję strat energetycznych jest wybór odpowiednich okien.

Okna w domu pasywnym

Okna należą do przegród architektonicznych, które cechują się najsłabszym współczynnikiem izolacyjności cieplnej. Tymczasem w domu pasywnym niezwykle ważne jest, by stolarka okienna gwarantowała najwyższą szczelność całego budynku. Jednocześnie okna pasywne muszą zapewniać maksymalny dostęp światła słonecznego do wnętrza, by w ten sposób naturalnie je dogrzać.

Izolacyjność termiczna okien pasywnych

Najważniejszym kryterium wyboru okien do domu pasywnego jest współczynnik przenikalności cieplnej. Wyraża się on w jednostkach W/m2k i oznacza ilość ciepła przenikającego przez metr kwadratowy w ciągu godziny przy 1oC różnicy temperatur po obu stronach okna.

Wszystkie okna dostępne w sprzedaży muszą posiadać oznaczenie W/m2k, jednak warto zwrócić uwagę na to, czy współczynnik określony jest jedynie dla szyb (Ug), czy dla całego okna. Oczywiście, musimy patrzeć na okno jako całość, czyli skupić się na współczynnik Uw. Za okna energooszczędne, które sprawdzą się w domu pasywnym, możemy uznać te, w których współczynnik Uw wynosi < 0,8W/m2k.

Wielkość i montaż okien w domu pasywnym

Jak wspomnieliśmy wcześniej, okna w domu pasywnym mają nie tylko zapobiegać utracie ciepła, ale także dostarczać do pomieszczeń energii z promieniowania słonecznego. Oznacza to, że szyby powinny mieć maksymalnie dużą powierzchnię, umożliwiającą znaczny dostęp światła do wnętrza.

Do domów pasywnych warto wybierać okna o minimalnej ilości dodatkowych podziałów, które zmniejszają ilość przeszklenia. Co więcej, wraz ze wzrostem ilości podziałów, zwiększa się ilość mostków termicznych na połączeniu szyby z ramą, co oznacza zwiększenie strat energetycznych.

Niezwykle istotny jest także montaż okien. Mamy tu na myśli zarówno prawidłowo wykonaną instalację, jak i rozmieszczenie okien w bryle budynku. Już na etapie projektowania domu należy więc zwrócić uwagę na to, by pomieszczenia codziennego użytku były zorientowane na południe, aby w jak największym stopniu wykorzystać promieniowanie słoneczne do celów ogrzewania.

Podsumowując, okna do domu pasywnego powinny być możliwie duże, pozbawione dodatkowych podziałów i charakteryzować się niską przenikalnością cieplną. W praktyce oznacza to, że warto sięgać po okna wielokomorowe, szklone co najmniej potrójnie i wypełnione gazem szlachetnym. Muszą także cechować się wysokim współczynnikiem przenikania promieni słonecznych, co przekłada się na nawet 40% zysk energii cieplnej.