Technologia opakowań trójwymiarowych pozwala spojrzeć na eksponowane produkty z zupełnie innej perspektywy – dosłownie i w przenośni. Nic dziwnego, że grafiki 3D stosuje się coraz częściej przy tworzeniu opakowań i etykiet towarów przeznaczonych na sprzedaż. Nie inaczej jest w przypadku pokrywek i wieczek stanowiących ważny element prezentacji wizualnej. Jak pokrywki i wieczka 3D sprawdzają się w praktyce? W jaki sposób powstają?

Pokrywki trójwymiarowe w praktyce

Pokrywki trójwymiarowe stanowią atrakcyjną propozycję dla produktów eksponowanych z góry opakowania. Założenie jest stosunkowo proste – klient sięgając po dany produkt od razu napotyka na atrakcyjny element graficzny 3D, co dodatkowo przyciąga jego uwagę oraz skłania do bliższego przyjrzenia się etykiecie, a w konsekwencji często także do zakupu upatrzonego towaru. Przemyślanie zaprojektowane wieczko stanowi zatem nie tylko bardzo cenny element dekoracyjny, ale też pełni funkcję oryginalnej i skutecznej reklamy wizualnej.

– Rozwiązania tego typu sprawdzają się zwłaszcza przy pojemniczkach otwieranych od góry, na przykład na wieczkach znanych produktów spożywczych – opakowań ze śledziami czy lodami. Pokrywki 3D stanowią również efektowne dopełnienie opakowań blistrowych, barierowanych bądź metalowych puszek – objaśnia ekspert z firmy PROFIX 3D z Krakowa, wyspecjalizowanej w produkcji profesjonalnych pudełek, opakowań oraz etykiet w technologii trójwymiarowej.

Metoda powstawania wieczek 3D

Wieczka i pokrywki 3D są wykonywane w oparciu o innowacyjną metodę IML 3D, tzw. in model labeling. Podstawowym materiałem wykorzystywanym w procesie produkcji IML 3D jest polipropylen PP, czyli najpopularniejsze tworzywo termoplastyczne stosowane przy tworzeniu etykietowanych opakowań. Co więcej, korzystanie z metody IML 3D generuje od trzech do czterech razy niższe wydatki niż standardowo stosowane metody uzyskiwania lentikularnego obrazu przestrzennego, dając jednocześnie produkt jednorodny, możliwy do pełnego recyklingu. Tworzone wieczka trójwymiarowe są bardzo uniwersalne – mogą być one wykonywane w rozmaitych kształtach, a w celu podniesienia oraz podkreślenia walorów estetycznych można też zastosować obramowanie pokrywki w wybranym kolorze. Pokrywki tego typu da się wykonać na zamówienie, korzystając z usług profesjonalnych firm. Na rynku polskim pionierem w tej dziedzinie jest wspomniana już firma PROFIX 3D. Więcej informacji o wieczkach oraz pokrywkach 3D można znaleźć na stronie internetowej przedsiębiorstwa.