Cechy mieszkania idealnego to nie tylko jego wielkość i styl, widok z okna, liczba mieszkań na piętrze, czy miejsc parkingowych przy budynku. Przyjrzyjmy się, jakie cechy wymieniają Polacy zapytani o mieszkanie idealne. Rozszerzmy nieco temat preferencji zakupu mieszkań na własność, najlepiej nowych, w odpowiedniej lokalizacji i z sąsiedztwem, które jest swojego rodzaju gwarancją na przyszłość. Dlaczego wolimy kupować nowe mieszkania? – Poszukajmy odpowiedzi na kilka pytań związanych z zakupem mieszkań przez Polaków.

Mieszkanie własne i najlepiej nowe

Pytając Polaków, którzy nie posiadają jeszcze własnego „M”, o cechy mieszkania idealnego, od większości w odpowiedzi usłyszymy w pierwszej kolejności: mieszkanie własne i najlepiej nowe. Nie we wszystkich krajach panuje taki trend, tradycja, kultura, ale w Polsce to standard, że wolimy mieć swoje własne mieszkanie. Wolimy zakup własnego mieszkanie na stałe, bo rzadko zmieniamy lokalizację, bo czujemy się w nim pewniej, od nikogo nie jesteśmy zależni. Nie płacimy za wynajem, co często uznajemy za niepotrzebny i przykry wydatek; właściciel też nie wypowie nam nagle umowy z jakiegoś powodu. Nawet jeśli nie dysponujemy odpowiednią sumą pieniędzy na zakup mieszkania, wolimy wziąć kredyt i kupić mieszkanie – najlepiej od dewelopera – niż odkładać coś na koncie przez dłuższy czas, by w przyszłości dokonać zakupu. A dlaczego od dewelopera? – Bo to najpewniejszy zakup nowego mieszkania, a nowe mieszkania interesują nas najbardziej, o czym opowiemy w dalszej części artykułu.

Wielkość, rozkład, możliwość aranżacji, lokalizacja i sąsiedztwo

Wielkość i rozkład idealnego mieszkania to oczywiście kwestia indywidualna. Tak samo indywidualne są preferencje dotyczące aranżacji mieszkania – mamy różne potrzeby i gusta. Zakup mieszkania od dewelopera to możliwość aranżacji od A do Z w niższej cenie niż przerabianie mieszkania z rynku wtórnego. To, czy mieszkanie będzie naprawdę idealne, zależy też od lokalizacji i sąsiedztwa.

Jak mówią nam przedstawiciele firmy deweloperskiej EKOBUD z Brwinowa, większość potencjalnie zainteresowanych nabywców wcale nie szuka mieszkania daleko od miasta. To mit i paradoksalnie podobnie jest z domami. Wolimy mieszkać w miejscu, z którego stosunkowo szybko dotrzemy do pracy, z którego nasze dzieci bezpiecznie i komfortowo dotrą do szkoły itd. Wcale nie przeszkadza nam też mieszkanie na osiedlu – wręcz przeciwnie! Chętniej decydujemy się na zakup mieszkania na solidnie i ładnie zorganizowanych osiedlach niż na przykład w „samotnych” blokach. Wolimy wiedzieć, jakie w przyszłości będzie nasze sąsiedztwo.