Każdy, kto pragnie spełnić swoje marzenie o kominku w domu, staje przed bardzo ważnym zadaniem, jak jest wybór wkładu kominkowego. Jest to decyzja, która nie powinna wiązać się z kryterium cenowym. Bardzo często wybór najtańszego modelu może zaburzyć poprawne działanie całego kominka. Czym powinien charakteryzować się idealny wkład kominkowy? Przedstawiamy najważniejsze informacje.

Wkłady kominkowe i ich rodzaje dostępne na rynku

Czym dokładnie jest wkład kominkowy? To nic innego, jak wnętrze pieca, gdzie odbywa się proces spalania. Właśnie dlatego ten element jest tak istotny w każdym kominku. Modele dostępne na rynku wykonane są z różnych materiałów, dlatego możliwy jest ich podział na następujące rodzaje:

  • wykonane z żeliwa,
  • wykonane ze stali.

Zastosowanie odpowiedniego rodzaju wkładu wpływa przede wszystkim na poprawę sprawności cieplnej całego kominka. Ta może być podniesiona również dzięki specjalnej szybie, która ogranicza dostęp powietrza do paleniska.

Wkład do kominka – jaki wybrać?

Wybierając wkład do kominka, należy mieć na uwadze jeden niezwykle istotny parametr – jego odporność na działanie wysokich temperatur, gdyż podczas każdego użycia będzie on wystawiony na działanie właśnie takich temperatur. Dodatkowo wnętrze kominka powinno być odporne na korozję. Musi również odpowiednio kumulować energię cieplną – wkład nawet po wygaśnięciu ognia w kominku powinien oddawać do otoczenia nagromadzone
w sobie ciepło. 

Specjalista z firmy PAMA S.C zauważa: Jednymi z najczęściej wybieranych wkładów są modele żeliwne o kształcie prostokąta. Zastosowanie tego materiału do wykonania wkładu kominkowego jest gwarancją masywniejszych oraz grubszych ścian – to z kolei zapewnia odpowiednio większą szczelność. Warto jednak uważać na wkłady wykonane z kilku płyt, które następnie ze sobą skręcono Mogą z biegiem czasu ulegać rozszczelnieniu i wpływać negatywnie na jakość ogrzewania – dodaje.

Bardzo dużą zaletą żeliwa jest możliwość jego dowolnego formowania – właśnie dlatego często wykonuje się kominki artystyczne z wykorzystaniem tego materiału. Jednak najlepszym wyborem, jeżeli chodzi o wkład do kominka, jest stal – stosuje się ją w kominkach do pomieszczeń nowoczesnych. Plusem stalowych wkładów jest zastosowanie systemu, które wpływa na zachowanie szyby w odpowiedniej czystości.

Nowoczesne wkłady kominkowe

Coraz częściej klienci wybierają nowoczesne rozwiązania, a przykładem jednego z nich jest wkład kominkowy z płaszczem wodnym. Ten model to nie tylko estetyka i możliwość dekoracji wnętrza. To również sposób na zwiększenie efektywności ogrzewania pomieszczenia. Wkład kominkowy z płaszczem wodnym w swojej konstrukcji ma specjalną instalację wodną. Ciecz ma możliwość bardzo szybkiego nagrzania się, następnie oddaje swoje ciepło do wężownicy, która ociepla wodę w układzie ogrzewania. Ten rodzaj wkładu kominkowego stosuje się nie tylko do ogrzewania pomieszczeń – jest również idealnym rozwiązaniem do ogrzewania wody.

[avg] ([per]) [total] vote[s]