Oferta bram garażowych na polskim rynku jest bardzo szeroka. Nie oznacza to jednak, że łatwo jest dokonać dobrego wyboru. Różnorodność sprawia, że wiele osób nie wie na co w tym przypadku warto zwrócić szczególną uwagę. Jakie zatem parametry mają kluczowe znaczenie podczas wybierania bram garażowych? Jak wybrać odpowiedni model?

Trwałość bramy garażowej

Oczywiście w przypadku bramy garażowej kluczowe znaczenie ma trwałość. Za sprawą dobrze dopasanych do ciężaru sprężynom oraz odpowiedniego napędu brama garażowa przez wiele lat może pracować bezawaryjnie. Jednocześnie powinna być odporna na działanie słońca, śniegu czy deszczu. Ponadto brama garażowa musi dobrze wkomponowywać się w bryłę całego budynku, podkreślając jego charakter i urodę. Na rynku oferta bram jest obecnie tak szeroka, że bez większego problemu można znaleźć model pasujący do danej koncepcji architektonicznej budynku. Do wyboru są różnorodne kształty, kolorystyka czy pokrycia. Dobry wybór ma przykładowo szczecińska firma Spin.

Znaczenie energooszczędności w bramach garażowych

Istotną cechą w przypadku nowoczesnej bramy garażowej powinna być jej energooszczędność, zwłaszcza gdy garaż stanowi część bryły domu. W celu zapobiegnięcia stratom ciepła już na etapie montażu bramy między murem garażu a ościeżnicą warto zainstalować specjalny profil wykonany z tworzywa sztucznego, który skutecznie niweluje mostki termiczne. Może on poprawić termoizolacyjność bramy aż o 15%, zatem jest to gra warta świeczki. W tym przypadku spore znaczenie ma również napęd. Im szybszy jest, tym mniej ciepła ucieka z garażu w czasie otwierania i zamykania bramy. Dobrej klasy napędy nie zużywają zbyt wiele energii elektrycznej.

Bezpieczeństwo w użytkowaniu

Napęd do bramy garażowej powinien być nie tylko energooszczędny i szybki, ale i bezpieczny w użytkowaniu. Nowoczesne napędy działają w dwukierunkowym systemie sterowania radiowego, zapewniając tym samym idealne zabezpieczenie wysyłanego sygnału przed skopiowaniem. Często wykorzystują technologię 128 bitów, która używana jest poza tym do kodowania transmisji bankingu online. Takie napędy pozwalają nie tylko na sterowanie bramą, ale i trafne odczytywanie jej statusu – czy jest zamknięta, czy otwarta. Wystarczy nacisnąć przycisk, aby nadajnik w sposób automatyczny potwierdził, że rzeczywiście doszło do zamknięcia bramy garażowej. To bardzo wygodne rozwiązanie. W każdej chwili można sprawdzić bowiem czy brama na pewno jest zamknięta, nawet gdy nie ma się jej na oku.

[avg] ([per]) [total] vote[s]