Ciągnik rolniczy, potocznie zwany traktorem, jest niezwykle ważną maszyną w gospodarstwie rolnym. To właśnie jego jakość determinuje pracę maszyn towarzyszących. Istotne jest zatem, aby jego wybór był jak najbardziej optymalny pod względem wykonywanych prac oraz częstotliwości użytkowania. Na jakie cechy ciągnika rolniczego warto zwrócić uwagę przed jego zakupem? Tego dowiesz się z naszego artykułu – zapraszamy do lektury.

Czym charakteryzuje się ciągnik rolniczy?

Ciągniki rolnicze w dzisiejszych czasach w znacznym stopniu ułatwiają codzienną pracę rolnikom. Ciężko bowiem wyobrazić sobie spulchnianie, oranie czy wysiew różnego rodzaju zbóż bez tych potężnych maszyn. Charakteryzują się one cechami ułatwiającymi poruszanie się w terenie, do których należą m.in. zwrotność oraz niewielki nacisk jednostkowy na glebę. Ciągniki rolnicze wykorzystywane są do przemieszczania innych pojazdów bez napędów oraz maszyn i urządzeń towarzyszących – przyczep czy siewników. Służą także do napędzania maszyn i urządzeń. Wszystko za sprawą wałków odbioru mocy lub złącz zewnętrznej hydrauliki, montowanych przy pomocy trójpunktowego układu zawieszenia, który znajduje się z tyłu lub z przodu ciągnika rolniczego.  

Na jakie cechy zwracać uwagę przy wyborze ciągnika rolniczego?

Tak jak w innych pojazdach – samochodach osobowych czy ciężarowych – również w przypadku ciągników rolniczych ważna jest ekonomia. Na efektywność pracy i jakość użytkowania duży wpływ mają na pewno: niskie zużycie paliwa i efektywna moc silnika. Przy dobrze dobranych obu parametrach w dalszej kolejności warto zwrócić uwagę na wygodne siedzenie dla operatora, które umożliwi pracę w komfortowych warunkach. Dużo korzyści przynosi wyciszona kabina, umożliwiająca swobodną jazdę mimo dużego hałasu na zewnątrz, oraz klimatyzacja, dzięki której można wytrzymać ciężką pracę nawet podczas srogich upałów. Nowoczesny model ciągnika rolniczego nie może obyć się także bez elektroniki, do której można zaliczyć m.in. nawigację GPS oraz automatyczne prowadzenie po polu.

Jeżeli dobrze określimy częstotliwość użytkowania ciągnika rolniczego i dobierzemy go odpowiednio do wykonywanych prac, mając na uwadze wszystkie wyżej wymienione czynniki, powinniśmy cieszyć się z nowego pojazdu przez długie lata – zapewnia doradca klienta w firmie Farmtrac, największym polskim producencie ciągników rolniczych, który posiada w swojej ofercie m.in. szeroki wybór ciągników rolniczych.

[avg] ([per]) [total] vote[s]