Ciągnik rolniczy to zakup na lata, dlatego jego wybór musi być dobrze przemyślany. To bardzo ważne, ponieważ to od jakości ciągnika zależy wydajność gospodarstwa i wygoda pracy rolnika. Podpowiadamy na co należy zwrócić uwagę, aby znaleźć dobry ciągnik, który będzie równocześnie wydajny, wygodny i będzie pracować w naszym gospodarstwie przez wiele lat.

Po pierwsze moc

Szukając dobrego traktora po pierwsze powinniśmy zwrócić uwagę na to, był odpowiedni do rodzaju upraw oraz gleby. Kierujmy się zasadą, że moc powinna być dopasowana do właściwości uprawianej ziemi oraz do wielkości pola. Na areał 20-50 hektarów powinna wystarczyć maszyna o mocy około 80-100 KM, jeśli jednak nasze gospodarstwo jest większe, warto rozważyć zakup ciągnika większej mocy. Do wyboru mamy między innymi ciągnik z czterocylindrowym silnikiem o mocy 110 KM albo maszynę sześciocylindrową o mocy 150-200 KM. Przykładem dobrych ciągników wysokiej mocy są ciągniki rolnicze MFWD dostępne w ofercie firmy KAGRO, ich moc sięga od 260 do nawet 360 KM i posiadają turbodoładowanie oraz nowoczesną hydraulikę.

Warto też pamiętać, że mocniejsza maszyna nie będzie bardziej wydajna przy osprzęcie potrzebującym niższej mocy, a będzie za to więcej palić i kosztować. Dlatego, najlepiej zrobimy jeśli dopasujemy moc ciągnika do wymagań osprzętu i do wielkości pola. Pod uwagę powinniśmy też wziąć rodzaj wykonywanych prac polowych.

Wyjścia hydrauliczne

Nowoczesny ciągnik to znacznie więcej niż maszyna pociągowa do przyczepy. Dzięki wyjściom hydraulicznym i wałkowi odbioru mocy możemy do niego przyłączać rozmaite maszyny do pracy w gospodarstwie, taki jak np. pług, agregat uprawowo-sienny, rozsiewacz nawozu, kosiarka rotacyjna i wiele innych. Dlatego ważne jest, aby nasz ciągnik umożliwiał nam przyłączenie maszyn, z których będziemy chcieli skorzystać. Ważne jest też, żeby moc tych maszyn była dostosowana do mocy ciągnika, w przeciwnym czasie nie będą one w stanie pracować na pełnej wydajności.

Marka

Na rynku jest wielu producentów ciągników rolniczych, jednak nie wszyscy oferują taką samą jakość maszyn i serwisu. Wybierając producenta warto, żebyśmy poznali opinię o jego sprzęcie. Zwróćmy uwagę, czy jest awaryjny. Zainteresujmy się też, czy w naszej okolicy jest autoryzowany serwis danej marki, tak aby awaria nie wiązała się z koniecznością sprowadzania części z drugiej części Polski.

Oczywiście za lepsze marki ciągników zapłacimy więcej, ale zakup profesjonalnego sprzętu powinien zwrócić nam się w trakcie wielu lat bezawaryjnej i efektywnej pracy. Na koniec nie zapomnijmy, że ważne są nie tylko parametry ciągnika, ale również komfort jego użytkowania. Nowoczesne ciągniki rolnicze coraz częściej w standardzie mają np. klimatyzacja, ergonomiczny fotel czy częściowo wyciszona kabina. Z pozoru może się wydawać, że to zbędny luksus. Ale gdy pojedziemy na pole na kilka albo nawet kilkanaście godzin pracy, te „detale” będą dla nas nie mniej ważne niż niezawodność naszej maszyny.

[avg] ([per]) [total] vote[s]